21.8 C
Prizren
E shtunë, 10 Korrik, 2021

Gjendja e sigurisë në shkollat e Prizrenit vlerësohet e mirë

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi ka mbajtur të martën mbledhjen e parë për vitin 2021.

Mbledhja u mbajt nën kryesimin e kryetarit të Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ku fillimisht u miratua rendi i ditës dhe plani i punës së KKSB-së për vitin 2021.

Mbledhja ka vazhduar me raportin e Policisë së Kosovës, për periudhën janar-prill 202l, ku u njoftua se situata e përgjithshme në vend është e qetë. Me këtë rast u prezantuan raportet me të dhënat statistikore për raste të ndryshme nga Stacioni Policor në Jug, Stacioni Policor në Veri, nga vija e gjelbër dhe nga pika e kalimit kufitar në Vërmicë.

Më pas u vazhdua me temën “Vlerësimi i sigurisë në shkolla”, ku zyrtari nga Drejtoria Komunale e Arsimit ka njoftuar se gjendja e sigurisë nëpër shkolla është e mirë në përgjithësi, falë bashkëpunimit me policinë.

Gjatë kësaj pike të rendit të ditës, kryetari Haskuka ka njoftuar se vitin e kaluar Komuna e Prizrenit ka realizuar pilot-projektin “Monitorimi dhe vlerësimi i nevojave të shkollës”, ku janë përfshirë nxënësit, mësimdhënësit, drejtorët e shkollave dhe prindërit e pesë shkollave të ndryshme fillore dhe të mesme të ulëta.

Sipas rezultateve të këtij hulumtimi, Haskuka ka bërë me dije se nxënësit kanë shprehur se ndjehen të sigurt dhe të mbrojtur në ambientet shkollore dhe se 71 për qind e nxënësve janë të kënaqur me qasjen e shkollës (drejtorit, mësimdhënësit dhe stafit të shkollës) ndaj tyre.

Haskuka ka theksuar se problemet që paraqiten zakonisht po ndodhin në ambientet jashtë shkollës, përkatësisht gjatë rrugës nga shkolla për në shtëpi, me ç’rast ka kërkuar rritjen e patrullimeve policore gjatë orareve të daljes nga shkolla.

Në vazhdim, drejtori i Drejtorisë për Emergjencë dhe Siguri, Faruk Dakaj ka njoftuar se tanimë Shërbimit Zjarrfikës të Komunës së Prizrenit i janë shtuar edhe 31 zjarrfikës të rinj, duke rritur numrin e punëtorëve të këtij shërbimi në 55.

Ai ka bërë me dije se së shpejti do të hapen edhe tre nënstacione të reja, përkatësisht në Zhur, Zhupë dhe në Reçanë.

Më Shumë

“Nuk e kam bo në mënyrë dinake po ashiqare”, deklarata e gruas që po akuzohet me të bijën për vrasjen në Malishevë

Në gjykimin ku Nafije Rrafshi dhe bija e saj, Behare Nura po akuzohen për vrasjen e tanimë të ndjerit Sefer Berisha në vitin 2018...

Rusia shënon rekord viktimash e mbi 25.000 raste me Covid-19

Rusia të shtunën shënoi rekord të të vdekurve nga Covid-19 për 24 orë që nga fillimi i pandemisë – 752. Kështu, numri i përgjithshëm i...

Noli i tha Zonjës Wilson: Zonjë, Shqiptarët më kanë porositur që t’ ju lutem që të kujtoni Shqipërinë, një vënt aq i varfër, pa...

Kur presidenti Wilsoni takoi Nolin, nuk mund të thuhet se presidenti amerikan ishte pa njohuri për Shqipërinë. Gjatë mandatit të parë të Wilsonit si...

Golashënuesit më të mirë në Euro 2020: Schick e barazon Ronaldon

Patrik Schick e pa barazuar Cristiano Ronaldon në listën e golashënuesve më të mirë deri tani në Euro 2020, pasi e shënoi golin e...

Deputetet skeptike për liberalizimin e vizave, partitë akuzojnë njëra-tjetrën për zvarritje të procesit

Deputetet e Kuvendit të Kosovës dhe njëherit anëtaret e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë e kanë cilësuar si shumë  të padrejtë situatën...

Në 76 vjetorin e Kuvendit të Prizrenit, korrik 1945 – 2021

OZN-a DHE KUVENDI I PRIZRENIT, 08 - 10 KORRIK 19145 Nga Sheradin Berisha - Përmbajtja e lëndës: - OZN-a si zanafillë e UDB’ës famëkeqe; - Ali Shkukria prokuror...

Maturantët e sivjemë më të mirë se ata të kaluarit

Rezultatet e provimit të maturës, u shpërndanë nëpër shkolla të mesme të hënën. Mbi 16 mijë maturantë, ia dolën t’a kalojnë këtë sfidë, nga 23...

Sot dhe nesër, temperaturat në Kosovë do të shkojnë deri në 37 gradë

Edhe sot në vendin tonë do të mbajë mot i nxehtë. Përreth relieveve pasdite mund të ketë zhvillime të vransirave të pakta, por pa mundësi...

Publikohen rezultatet e Testit të Maturës, kalueshmëria mbi 68 për qind

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), ka publikuar rezultatet e Provimit Shtetëror të Maturës, të cilit i janë nënshtruar mbi 23 mijë...

“Tre të tjerë i falën, e mua më dënuan”/Taksisti nga Malisheva akuzon policinë për standarde të dyfishta

Një taksist nga Malisheva  ka akuzuar Policinë e Kosovës se po përdorin standarde të dyfishta në shqiptimin e gjobave për shkelësit e rregullave të...

Hajdari: Do të rishikojmë të gjitha zonat ekonomike, paraardhësit keqpërdorën paranë publike

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka raportuar sot në Komisionin për Mbikqyrje Financiare për raportin e auditimit për pasqyrat financiare të...

I moshuari në Rahovec qëndroi për disa orë i vdekur në furgon derisa u gjet nga familja

Avdyl Elshani, 76-vjeçar është gjetur pa shenja jete në një furgon në Rahovec.  Persona të afërt me familjen e viktimës në kushte anonimiteti thanë për Sinjalin...

Rahovec/ Sulmohet fizikisht një person, tre të arrestuar

Tre persona janë arrestuar dje në Fshatin Kramovik të Rahovecit pasi të njëjtit dyshohet se kanë sulmuar fizikisht një person pas një mosmarrëveshje për...

PSG-ja dhe City fillojnë garën për transferimin e Messit

Nga njëra anë dëshira për të rinovuar me Barcelonën, nga ana tjetër interesimi i klubeve më prestigjioze evropiane, të cilat qëndrojnë në dritare, duke...

Lajm tronditës për Barcelonën: Nuk mund të regjistrojë asnjë transferim të ri, nëse nuk reduktojnë pagat nga të cilat lojtarët nuk po heqin dorë

Barcelona në mënyrë tronditëse nuk është në gjendje të regjistrojë asnjë nga nënshkrimet e tyre të verës për shkak të problemeve serioze financiare, sipas...

Duke frenuar lëndoi rëndë pasagjerin e dehur që ishte në pjesën e përparme të veturës, arrestohet shoferi 22-vjeçar në Prizren

Një 19-vjeçar i dehur në Prizren ka pësuar lëndime trupore pasi derisa ishte në pjesën e përparme të një veture, shoferi V.K kishte frenuar...

Lajmet e Fundit