18.8 C
Prizren
E shtunë, 17 Korrik, 2021

Gjermani, mbi 100 të vdekur dhe qindra të zhdukur teksa shiu i rrëmbyeshëm shkatërron Evropën

Gjermani: Më shumë se 100 të vdekur dhe qindra të zhdukur ndërsa shiu i madh shkatërron Evropën

Evropa është goditur ditët e shiut të rrëmbyeshëm dhe përmbytjet që kanë lënë më shumë se 100 njerëz të vdekur dhe qindra të tjerë të zhdukur.

Gjermania ka mbajtur barrën më të madhe të motit ekstrem, me 106 persona të vrarë në dy shtete, ndërsa të paktën 12 janë vrarë në Belgjikë.

Franca, Hollanda dhe Zvicra gjithashtu janë goditur nga përmbytjet, ndër më të këqija të Evropës që mbahen mend nga të gjallët.

Duke folur nga Uashingtoni, Kancelarja Angela Merkel tha në një deklaratë se ajo ishte “e tronditur nga katastrofa që kaq shumë njerëz në zonat e përmbytjes duhet të durojnë”.

“Mendimet e mia shkojnë për familjet e të vdekurve dhe të zhdukurve. Falënderimet e mia të përzemërta shkojnë për shumë ekipet të ndihmës të palodhur dhe shërbimet e urgjencës,” shtoi ajo.

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Ëalter Steinmeier, tha se luftimi i ndryshimit të klimës ishte mënyra e vetme për të parandaluar që katastrofat natyrore në këtë shkallë të ndodhin më shpesh.

Në një prononcim të premten, Steinmeier tha se ai kishte folur me udhëheqësit rajonalë në zonat e Gjermanisë më të prekura nga përmbytja dhe se ata kishin përshkruar kushte jashtëzakonisht “shqetësuese”.

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shkroi në Twitter se BE “është e gatshme të ndihmojë” dhe se vendet e prekura nga përmbytjet mund t’i drejtohen Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE.

“Mendimet e mia janë me familjet e viktimave të përmbytjeve shkatërruese në Belgjikë, Gjermani, Luksemburg dhe Hollandë dhe me ata që kanë humbur shtëpitë e tyre.”

Më Shumë

Kurti: Nuk paguaj asgjë për njohjen nga Serbia, Vuçiqi është pengesa për arritjen e marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për portalin “European Western Balkans” ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është bërë pengesë...

Lumir Abdixhiku ia konfirmon kandidaturën Anton Qunit për kryetar të Prizrenit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka konfirmuar kandidaturën e deputetit të këtij subjekti politik, Anton Qunit, për kryetar të Komunës...

Ministria e Shëndetësisë: Varianti Delta i COVID-19 mund të dominojë në Evropë

Zëvendësministrja e Ministrisë së Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku është vaksinuar sot kundër COVID-19. Përmes  një njoftimi Ministria e Shëndetësisë ka tërhequr vërejtjen për rrezikun që i...

Gjenocidi i planifikuar në Srebrenicë më 11 korrik 1995

  Nga Sheradin Berisha 26 vjet më parë! Si sot, 26 vjet më parë, (më 11 korrik 1995) në Srebrenicë të Bosnjës u ekzekutuan barbarisht mbi 8372...

Nga e mërkura do të zgjatet orari i gastronomisë, dasmat deri në orën 01:00

Oda e Hotelierisë ka bërë të ditur se nga Ministria e Shëndetësisë i kanë njoftuar për zgjatjen e orarit të punës në gastronomi deri...

Messi dhe Barcelona kanë arritur marrëveshje

 Messi dhe Barcelona kanë arritur marrëveshje pesëvjeçare, pas bisedimeve të gjata disa mujore, sipas gazetës së afërt me klubin Mundo Deportivo. Barça pritet ta bëjë...

Plani i Biden për ta çuar vaksinën në çdo shtëpi

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve konfirmuan se zonat ku vaksinimi ishte në shkallën më të ulët po shohin rritje të shtrimeve...

26 vjet nga masakra e Srebrenicës

Bosnja e Hercegovina sot shënon 26 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Kjo masakër është më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë...

Laporta: “Marrëdhëniet me Messin po zhvillohen në mënyrë progresive

Bisedimet në mes Lionel Messi dhe Barcelonës për një kontratë të re po përparojnë në mënyrë adekuate, sipas Joan Laporta. Fituesi i Topit të Artë...

23 vjeçarja vdes pas operacionit për ta hequr djersën në një klinikë ‘të palicencuar’

Një influencuese e famshme e fitnesit vdiq javën e kaluar pasi iu nënshtrua një operacioni për të luftuar djersitjen e saj të vazhdueshme në...

Një bujk në Gjonaj të Prizrenit sulmon fizikisht shoferin e kombajnës që nuk ia korri grurin

Një bujk në fshatin Gjonaj të Prizrenit nuk ia ka falur shoferit të kombajnës refuzimin që të mos e korrë grurin në arën e...

Pse romani “Njëqind vjet vetmi” është përjetësisht i dashur

Nga Veronica Esposito Në krye të këtij viti bëra vizitën time të parë në Kolumbi. Gjatë qëndrimit tim, u njoha me shumë nga emblemat rreth...

Prizren, 30 ditë paraburgim për të dyshuarin që kreu vjedhje

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar 30 ditë paraburgim  të dyshuarit L.D. për veprën penale të vjedhjes. Ai dyshohet se një ditë më parë...

Muriqi: Do ta shihni këtë sezon Muriqin e vërtetë

Në sezonin debutues, Muriqi ka bërë 34 paraqitje me Lazion, ka realizuar vetëm një gol. Ai ka dhuruar edhe një asist. Sulmuesi i Kosovës...

Malishevë: I kërkoi 550 euro t’ia paraqesë provimin për patentë shofer, arrestohet

Një person është arrestuar pasi  ka kërkuar ryshfet prej 550 eurosh në këmbim të mundësisë së paraqitjes së provimit për patentë shofer. Ngjarja ka ndodhur...

Rahovec, shtyhet seanca ndaj të akuzuarve për vjedhjen e kapakut të kazanit të rakisë

 Edmond Limanhaxhiu ndodhet në burg kurse Jonuz Mahmetu nuk e ka arsyetuar mungesën në seancën e mbajtur të mekurën ku të dy akuzohen për...

Lajmet e Fundit