16.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Gjermani, mbi 100 të vdekur dhe qindra të zhdukur teksa shiu i rrëmbyeshëm shkatërron Evropën

Gjermani: Më shumë se 100 të vdekur dhe qindra të zhdukur ndërsa shiu i madh shkatërron Evropën

Evropa është goditur ditët e shiut të rrëmbyeshëm dhe përmbytjet që kanë lënë më shumë se 100 njerëz të vdekur dhe qindra të tjerë të zhdukur.

Gjermania ka mbajtur barrën më të madhe të motit ekstrem, me 106 persona të vrarë në dy shtete, ndërsa të paktën 12 janë vrarë në Belgjikë.

Franca, Hollanda dhe Zvicra gjithashtu janë goditur nga përmbytjet, ndër më të këqija të Evropës që mbahen mend nga të gjallët.

Duke folur nga Uashingtoni, Kancelarja Angela Merkel tha në një deklaratë se ajo ishte “e tronditur nga katastrofa që kaq shumë njerëz në zonat e përmbytjes duhet të durojnë”.

“Mendimet e mia shkojnë për familjet e të vdekurve dhe të zhdukurve. Falënderimet e mia të përzemërta shkojnë për shumë ekipet të ndihmës të palodhur dhe shërbimet e urgjencës,” shtoi ajo.

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Ëalter Steinmeier, tha se luftimi i ndryshimit të klimës ishte mënyra e vetme për të parandaluar që katastrofat natyrore në këtë shkallë të ndodhin më shpesh.

Në një prononcim të premten, Steinmeier tha se ai kishte folur me udhëheqësit rajonalë në zonat e Gjermanisë më të prekura nga përmbytja dhe se ata kishin përshkruar kushte jashtëzakonisht “shqetësuese”.

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shkroi në Twitter se BE “është e gatshme të ndihmojë” dhe se vendet e prekura nga përmbytjet mund t’i drejtohen Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE.

“Mendimet e mia janë me familjet e viktimave të përmbytjeve shkatërruese në Belgjikë, Gjermani, Luksemburg dhe Hollandë dhe me ata që kanë humbur shtëpitë e tyre.”

Më Shumë

Putin i jep shtetësinë ruse Edward Snowdenit

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dhënë të hënën shtetësinë ruse ish-kontraktorit të inteligjencës amerikane, Edward Snowden. Presidenti rus e ka marrë këtë vendim nëntë...

SBASHK pyet grevistët: A fillojmë mësimin nga 3 tetori deri në janar?

Me një letër të hapur, Këshilli Grevist i SBASHK-ut, u është drejtuar të gjithë mësimdhënësve të Kosovës. Në këtë letër, ky Këshill deklaron se...

Lajmet e Fundit