-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Gjermania, Serbisë: Fshije Kosovën nga Kushtetuta

Markel14Pos 11 kushteve për hapjen e kapitullit kryesor për Kosovën në negociatat Beograd-Bruksel, Gjermania para Serbisë ka dërguar edhe këtë kërkesë: Që Kushtetuta serbe të harmonizohet me Marrëveshjen e Brukselit.

Pa plotësimin e këtyre kërkesave nuk do të ketë hapje të kapitullit 35, e anëtarësimi i Serbisë përfundimisht varet nga përmbushja e këtij kapitull, njofton Novosti, përcjell Koha.net.

Në Beograd ka shumë drojë dhe pasiguri se çfarë përmban, siç thonë atje, “kurthi gjerman për Serbinë rreth Kosovës”.

Profesori serb i të Drejtës kushtetuese, Ratko Markoviq, ka thënë për këtë gazetë beogradase se kërkesa për harmonizimi i Kushtetutës së Serbisë me Marrëveshjen e Brukselit ka të bëjë me të gjitha pjesët këtij akti (Kushtetutës) ku përmendet Kosova.

“Pres që Brukseli të kërkojë që të hiqet, fshihet, theksimi AP KiM (Krahina autonome e Kosovë Metohisë) në pjesën për rregullimin territorial të Serbisë dhe që të fshihet fjalia se autonomia esenciale e KiM do të rregullohet me ligj të posaçëm. Po ashtu Brukseli do të insistojë që në Kushtetutën e Serbisë prioritet të jetë e drejta ndërkombëtare para asaj vendore”, ka thënë Markoviq.

Më Shumë

Zyrtare, 105 euro është vlera e koeficientit të pagave për punëtorët e sektorit publik

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të fundit ka vendosur të caktojë koeficientin e Ligjit të Pagave për punëtorët e sektorit publik. Reklama Vlera e...

Rahovec: Arrestohet një i dyshuar për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm

Policia në Rahovec njofton se kanë kryer kontroll në tri lokacione mbi dyshimin për organizim të skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm dhe se...

Lajmet e Fundit