-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

EULEX-i pritet të hetohet edhe nga OLAF-i

EULEX-kosoveMisioni i cili në Kosovë ka ardhur për të ndihmuar në vendosjen e sundimit të ligjit, si dhe për ta luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në nivel të lartë, EULEX, tash është gjendur në situatë ku është akuzuar për përfshirje në korrupsion të nivelit të lartë, shkruan sot Koha Ditore.

Dhe kjo është “dramatike” për shumë deputetë të Parlamentit Evropian, të cilët edhe më herët ishin shprehur se “janë të alarmuar me mungesën e rezultateve nga ana e EULEX-it”. Këto pohime janë bërë para disa ditësh në një debat në Komisionin për kontrollin buxhetor të Parlamentit Evropian, ku në prani të Keneth Dean, shefit të Operacioneve Civile në Shërbimin e Jashtëm të BE-së, nën të cilin është edhe EULEX-i, është diskutuar për misionin evropian në Kosovë

Më Shumë

Pakënaqësitë për vlerën e koeficientit të pagave – sindikalistët dërgojnë 18 ankesa te Avokati i Popullit, Kushtetuesja nuk ka pranuar asnjë

Në fund të vitit të kaluar ishte miratuar Ligji i ri i Pagave për punëtorët e sektorit publik, derisa ditë më parë ishte caktuar...

33 vjet nga nisma për pajtimin e gjaqeve

Më 2 shkurt 1990 me nismën e Anton Çettës nisi në Kosovë aksioni atdhetar e humanitar i faljes së gjaqeve, që mori përmasa të...

Lajmet e Fundit