34.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Gjimnazi “Loyola” në Prizren dhe Universiteti Siegen në Gjermani nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

Pas përfundimit të maturës, nxënësit e Gjimnazit “Loyola” në Prizren do të kenë mundësi të ndjekin studimet e tyre edhe në Universitetin Siegen në Gjermani.

Kjo është bërë e mundur pas nënshkrimit të një marrëveshjeje bashkëpunimi në mes këtyre dy institucioneve, në të cilën qartësohen procedurat dhe mundësitë që maturantët e kësaj shkolle do të kenë për të arritur formimin e tyre profesional në këtë universitet. Marrëveshja në mes këtyre institucioneve është nënshkruar nga rektori i Universitetit të Siegen-it, dr. Holger Burckhart, kryetari i Bordit të ALG “Loyola-Gymnasium”, dr. Matias Czech dhe drejtorit ekzekutiv të ALG-së, Elias Koller.

Detajet e marrëveshjes janë diskutuar gjatë një vizite në këtë shkollë, më 03.06.2022, të drejtuesve të departamentit të jashtëm të Universitetit të Siegenit,  Christian Gerhus dhe Phillipp Schmidt.

Kjo marrëveshje përfshin sigurimin e kuotave të caktuara të vendeve të studimit në lëndët me pranim të lirë dhe të kufizuar, si dhe ndihmë të mëtejshme për maturantët e „Loyola-Gymnasium“ për të filluar studimet në Siegen.

Aktualisht në këtë universitet studiojnë 11 nxënës të kësaj shkolle, ndërsa një numër tjetër i madh i tyre vijojnë të studiojnë në universietet tjera në Gjermani, falë përgatitjes së lartë që kanë fituar këtu, njohurive të gjermanishtes, por edhe për shkak se diploma e kësaj shkolle njihet në shtetet gjermanishfolëse./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Rrahu një grua në Malishevë, arrestohet i dyshuari

Të hënën në Malishevë është arrestuar një person që dyshohet që e ka rrahur një grua. “Viktima femër kosovare ka njoftuar se i dyshuari mashkull...

Temperaturat deri në 38 gradë sot në Kosovë

Për sot parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe jashtëzakonisht i nxehtë. Kujdes! Rreziku i dehidrimit dhe goditjës së nxehtësisë nëse qëndroni jashtë...

Lajmet e Fundit