-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Gjobiten mbi 30 biznese, produkteve iu ndërrua flamuri i origjinës

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), njoftoi këtë të premte se Inspektorati i Tregut gjatë muajve të fundit ka shtuar numrin e inspektimeve për mbrojtjen e konsumatorit, në veçanti për mbikëqyrjen e etiketës që tregon flamurin e origjinës së produktit.

Sipas njoftimit, gjatë inspektimeve është konstatuar se në disa raste shitësit vendosin etiketë mashtruese me flamur të një shteti, i cili nuk është flamur i origjinës së produktit.

“Në rastet më të shpeshta është duke u vendosur etiketa e flamurit të shteteve të Evropës, në produktet që janë me origjinë të shteteve fqinje”, thuhet në komunikatën për media.

Tutje thuhet se në mbi 30 raste kur Inspektorati i Tregut ka konstatuar që shitësit nuk kanë vendosur etiketën apo kanë bërë ndërrim të etiketës së flamurit të origjinës së produktit, janë ndëshkuar me gjobë në vlerë prej 1 mijë deri në 10 mijë euro si masë ndëshkuese.

Më Shumë

Acari kaplon Kosovën, moti për 5 ditët e ardhshme

Moti i thatë dhe acartë, me më shumë intervale me diell gjatë javës në vijim. Nuk parashihen kushte për të reshura, eventualisht ndonjë rrebesh të...

“Sekreti” i koeficientit të pagave merr fund – Qeveria Kurti do ta zbulojë në mbledhjen e nesërme

Qeveria e Republikës së Kosovës të mërkurën do ta mbajë mbledhjen e saj të radhës, e cila fillon në ora 10:00. Paparaci mëson se në...

Lajmet e Fundit