14.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Gjysma e demokratëve janë kundër kandidaturës së Biden-it

Më pak se 50 për qind e mbështetësve të Partisë Demokratike të SHBA-ve mendojnë se presidenti amerikan Joe Biden duhet të kandidojë për rizgjedhje vitin e ardhshëm.

Ndërsa një shumicë dërrmuese nuk ka të ngjarë ta mbështesë nëse ai hyn në garë, ka zbuluar një sondazh i ri nga Associated Press dhe Qendra e Kërkimit të Opinionit Publik NORC.

Ajo zbuloi se 26 për qind e amerikanëve duan që Biden të kandidojë sërish për president në vitin 2024, një rritje e lehtë nga 22 për qind në janar.

Nga votuesit e Partisë Demokratike të Biden-it, 47 për qind tani thanë se duan të kandidojnë, që është gjithashtu më shumë se në janar, kur 37 për qind e mbështetësve demokratë të anketuar thanë kështu, raporton agjencia AP.

Biden ka lënë të kuptohet se së shpejti do të shpallë zyrtarisht hyrjen e tij në garën presidenciale dhe persona të brendshëm thonë se ai mund ta bëjë këtë që në fillim të javës së ardhshme.

25 prilli përmendet si një datë e mundshme për shpalljen e kandidaturës, pasi Biden hyri zyrtarisht në garën për kandidatin presidencial demokrat në zgjedhjet e fundit të asaj dite të vitit 2019.

Edhe pse shumë mbështetës demokratë nuk e shohin me sy të mirë kandidaturën e re të Biden, 78 për qind e tyre thanë se mbështesin mënyrën se si ai po kryen detyrën e presidentit.

Sipas sondazhit të fundit, 81 për qind e mbështetësve demokratë thanë se ndoshta ose patjetër do të votonin për Biden në zgjedhjet presidenciale të 5 nëntorit 2024.

41 për qind e të anketuarve thanë se do ta mbështesnin patjetër, dhe 40 për qind thanë se ndoshta do ta bënin një gjë të tillë.

Përgjigjet e dhëna nga të anketuarit sugjerojnë se hendeku midis votuesve demokratë ndikohet nga shqetësimi i tyre për moshën e Biden-it, por edhe nga rebelimi i një brezi të ri demokratësh, përfaqësuesit e të cilëve duan një lidership që pasqyron vlerat e tyre.

Biden, presidenti më i vjetër amerikan, tani është 80 vjeç, 15 ditë pas zgjedhjeve ai do të mbushte 82 vjeç dhe në fund të mandatit të tij të dytë presidencial do të ishte 86 vjeç.

Gjatë fushatës presidenciale 2020, Biden la të kuptohet se ai nuk do të kandidojë për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë dhe e paraqiti kandidaturën e tij si një urë lidhëse për një brez të ri udhëheqësish demokratë.

Megjithatë, në muajt e mëparshëm, ai vazhdimisht shprehu synimin e tij për të kandiduar për një mandat të dytë, dhe javën e kaluar në Irlandë ai tha se “relativisht së shpejti” do të njoftonte se po hynte në garë. Albanian Post

Më Shumë

Vazhdojnë pushimet luksoze në Egjipt, kjo është ‘sefaja’ që po e bëjnë Arjola e Adriana

Dy aktoret e njohura shqiptare, Adriana Matoshi dhe Arjola Demiri, janë shoqe shumë të mira me njëra-tjetrën. Përveç projekteve të përbashkëta në sferën profesionale, ato...

Rënia e Bakhmutit, dështimi më i madh i udhëheqësve kosovarë në skenën ndërkombëtare!

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Mundi i shkuar huq: Informatat e fundit thonë se Bakhmuti, qytet i shndërruar në rrënoja gjatë luftës dyvjeçare midis Ukrainës...

Lajmet e Fundit