14.8 C
Prizren
E martë, 27 Shtator, 2022

Gostivari konkurs letrar për përvjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Libri-picture1Konkursi vlen për të gjithë të rinjtë e talentuar nga mosha 15 deri 25 vjeç, banues në Republikën e Maqedonisë. Tematika e poezive nuk është e kufizuar.

Këshilli Rinor i Komunë së Gostivarit, në suaza të manifestimit kulturor “Dita e poezisë shqipe” i cili realizohet me rastin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës, hap konkurs letrar për poezi.
Konkursi vlen për të gjithë të rinjtë e talentuar nga mosha 15 deri 25 vjeç, banues në Republikën e Maqedonisë. Tematika e poezive nuk është e kufizuar.

Juria profesionale do të përzgjedh 10 poezitë më të mira që do të paraqiten në manifestimin kulturor “Dita e poezisë shqipe”, që do të mbahet më datë 16 Shkurt 2015, në kinemanë e qendrës tregtare “City Center” në Gostivar.

Me këtë rast, do të shpallen edhe fituesit e tre vendeve të para që do të marrin çmimin “Sefer Selimi”. Fituesit të vendit të parë, Komuna e Gostivarit do t’i mbuloj shpenzimet e botimit të një vepre letrare në vlerë prej 30.000 denarë në qoftë se e njëjta botohet brenda vitit 2015.

Po ashtu, poezitë konkurruese do të botohen në një botim të veçantë, i cili do të shpërndahet në manifestimin e vitit të ardhshëm.

Konkursi ka për qëllim të nxis nxënësit e shkollave të mesme, studentët dhe të rinjtë që të merren me poezi dhe krijimtari letrare dhe në të njëjtën kohë t’ju krijojë atyre hapësirë për afirmim në mesin e shoqërisë.

Përmes këtij manifestimi pretendohet të vendoset një gurthemel i fuqishëm për promovimin e krijimtarisë letrare, stimulimin e të rinjve për t’u marrë me poezi, promovimin e vlerave kulturore, letrare dhe përkujtimin e personaliteteve që kanë dhënë kontribut për qytetarët e Gostivarit, raporton Zhurnal.

Çmimi do të ndahet në emër të veprimtarit Sefer Selimi, duke e përkujtuar veprën e tij që të shërbej si shembull për gjeneratat e reja dhe në nderim të punës dhe veprimtarisë së tij kombëtare. Sefer Selimit ishte arsimtar, poet dhe patriot i shquar i njohur si një nga nismëtarët e luftës për arsim dhe barazi të shqiptarëve në Maqedoni.
Konkursi do të jetë i hapur nga data 21 Janar deri 6 Shkurt / 2015. Poezitë e krijuara dhe numri për kontakt të dorëzohen në postën elektronike: konkursiletrar@gmail.com./KultPlus.com

Më Shumë

Kurti për grevën: Mësimdhënësit duhet të kryejnë punën meritore për pagat që marrin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë me dije se është larg arritja e një marrëveshje me SBAShK-un për ndërprerjen e grevës. Në një konferencë...

Jasharaj: Grevistët janë unikë përkundër tentimit për përçarje, s’jemi sindikatë e PAN-it

Grevën pesëjavëshe po e konsideron si të drejtë kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Shkencë dhe Kulturë (SBASHK), Rrahman Jasharaj, teksa thotë se janë...

Lajmet e Fundit