16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Gruaja ‘e vdekur’ u gjet duke marrë frymë në arkivol në funeralin e saj

Pjesëmarrësit në funeralin e një gruaje të moshuar ekuadoriane u befasuan kur zbuluan se ajo ishte ende gjallë.

Bella Montoya, 76 vjeçe, u deklarua e vdekur javën e kaluar pas një sulmi të dyshuar.

Pesë orë pas zgjimit të saj të premten, të afërmit që po përgatiteshin për të ndërruar rrobat e saj përpara varrimit e gjetën atë duke gulçuar për ajër.

Montoya tani është kthyer në spital në kujdesin intensiv dhe ministria e shëndetësisë e Ekuadorit ka krijuar një komitet për të hetuar incidentin.

Në një deklaratë, ministria tha se gruaja iu nënshtrua arrestit kardio-respirator – humbje e frymëmarrjes dhe funksionit të zemrës – dhe nuk iu përgjigj përpjekjeve për ringjallje, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Mjeku kujdestar konfirmoi vdekjen e saj.

Djali i saj, Gilber Rodolfo Balberán Montoya, u citua nga mediat lokale të ketë thënë se nëna e tij ishte “pranuar rreth orës 09:00 dhe në mesditë një mjek më tha se [ajo] vdiq”.

Montoya më pas u vendos në një arkivol për disa orë derisa u pa nga anëtarët e familjes duke u përpjekur të merrte frymë.

Një video e postuar në rrjetet sociale e tregoi atë të shtrirë në një arkivol të hapur dhe duke marrë frymë rëndë, ndërsa disa njerëz u grumbulluan rreth saj. Mjekët më pas shihen duke mbërritur dhe vëzhguar Montoyan përpara se ta lëviznin atë në një barelë dhe në një ambulancë.

Tani ajo ndodhet në terapi intensive në të njëjtin spital ku mjekët deklaruan vdekjen e saj.

Agjencia e lajmeve AFP citoi Balberán të thoshte: “Pak nga pak, po e kuptoj atë që ka ndodhur. Tani lutem vetëm që shëndeti i nënës sime të përmirësohet. Unë dua që ajo të jetë gjallë dhe pranë meje”,

Osmani: Marrëveshja me USAID-in fuqizon administratën publike

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe u.d. e drejtoreshës së USAID-it, Kerry Monaghan Hogler, kanë nënshkruar marrëveshjen e grantit për objektivat zhvillimore, në vlerë...

Konjufca: E kemi vërejtur nga fillimi se Lajçak-u mbron pozicionin e Serbisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se deklarimet e kryeministrit Albin Kurti, ditë më parë se emisari i Bashkimit Evropian për...

Lajmet e Fundit