19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Gruaja më e vjetër në ShBA feston ditëlindjen e 115-të (VIDEO)

Një grua nga Iowa, e cila u verifikua si personi më i vjetër i gjallë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në fillim të këtij viti, festoi ditëlindjen e saj të 115-të.

Bessie Hendricks festoi ditëlindjen e saj me një festë në Shady Oaks Care Center, ku jeton në Lake City.

Në ndejë ishin tre fëmijët e Hendricks, përfshirë vajzën Joan Schaffer, e cila festoi ditëlindjen e saj të 90-të një ditë më parë.

“Është e mrekullueshme që ne e kemi ende atë”, tha Schaffer.

Vetë nëna e Hendricks vdiq kur ajo ishte 13 vjeçare, duke e lënë atë të kujdeset për vëllezërit e motrat e saj.

Hendricks u bë gruaja më e vjetër në Shtetet e Bashkuara në fillim të këtij viti, pas vdekjes së Thelma Sutcliffe në moshën 115 vjeç e 108 ditë. Grupi i Kërkimeve Gerontologjike aktualisht e rendit atë si personin e katërt më të vjetër në botë, transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

Veliaj i dhuron “Çelësin e Tiranës” Shkurte Fejzës, nesër koncerti te Pallati i Kongreseve

Kryetari i Tiranës, Erion Veliaj ka përgatitur një surprizë për tifozët shqiptarë që po mbështesin Kombëtaren e Shqipërisë, që është duke zhvilluar ndeshjen me...

U vranë në ditën e parë të paqes në Kosovë, Rohde kujton dy gazetarët gjermanë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka kujtuar 25-vjetorin e vrasjes së dy gazetarëve gjermanë Gabriel Gruner, Volker Kramer dhe përkthyesit të tyre, Senol...

Lajmet e Fundit