13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Haliti: Do të funksiononte një qeveri PDK-VV

XhavitHaliti-pdkXhavit Haliti i PDK-së ka thënë se Kosova ka nevojë për një qeveri gjithëpërfshirëse. Sipas tij, kjo duhet të ndodhë për shkak të problemeve të mëdha nëpër të cilat po kalon vendi.

Xhavit Haliti nuk e ka përjashtuar mundësinë që të negociojnë me Vetëvendosjen për krijimin e një qeverie. Sipas tij, kjo do të mund të ndodh në rast se dështon bashkëpunimi i mundshëm me partitë e Bllokut.

“Diçka ka funksionu dikur në mes të Thaçit dhe Albin Kurtit. Mund të funksiononte një qeveri PDK- VV”, ka thënë Haliti në emsionin Zona B në Klan Kosova.

Ai ka thënë se Albin Kurti nuk është më patriot se Hashim Thaçi.

“Ne, do të na urrej ky popull në rast se nuk do t’i themelojmë institucionet, do të na pështyej”, ka thënë Haliti, citon Gazeta Blic.

“Kam menduar se Gjykata Kushtetuese do t’i definojë gjërat pak më mirë dhe deputetëve do t’u krijohet një mundësi ose do t’u pamundësohet të krijohet ngërç. Tani situata është e tilllë që ka një ngërç dhe pa vullnetin e grupeve parlamentare, partive politike dhe liderëve është e vështirë të dilet nga kjo situatë”, ka thënë ndër tjerash Haliti.

Më Shumë

Shtyhen ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Kosovës

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka vendosur për shtyrjen e ndeshjeve gjysmëfinale të Kupës së Kosovës. Ky vendim vije pasi Presidentja e vendit tonë...

Policia shqiptoi mbi një mijë e 900 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1936 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Lajmet e Fundit