13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Haradinaj në Tiranë: Takon Kadarenë, bën homazhe tek varri i Ilir Konushevcit

rambo me kadarenKryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, është takuar në Tiranë me shkrimtarin e madh shqiptar, Ismail Kadare.
Haradinaj dhe Kadare kanë bashkëbiseduar për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe në botën shqiptare në përgjithësi.

Duke folur për zhvillimet në Kosovë dhe proceset nëpër të cilat po kalon vendi, Haradinaj ka diskutuar edhe për platformën politike të Aleancës – “Drejtim i Ri”.

“Gjatë një takimi në Tiranë, mora mendimet dhe mbështetjen për platformën tonë politike, ‘Drejtim i Ri’ për Kosovën”, ka deklaruar Haradinaj.

Gjatë qëndrimit në Tiranë Haradinaj është takuar me Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta.

Në takimin u diskutuan zgjedhjet në Kosovë, politikat rajonale dhe bashkëpunimin në mes të Kosovës dhe Shqipërisë, sidomos në fushën e ekonomisë dhe energjisë.

Po ashtu, Haradinaj me bashkëpunëtorë ka bërë homazhe edhe tek varri i dëshmorit Ilir Konushevci, në Tiranë.

“Kemi ardhur të nderojmë sot te varri i dëshmorit të kombit, Ilir Konushevci. Jemi krenarë me Ilirin. Vepra e Ilirit mbetet frymëzim i përhershëm për gjithë brezat drejt lirisë, pavarësisë dhe bërjes së shtetit të Kosovës. Ne po e nderojmë një vepër të madhe të Ilirit i cili e tejkaloi veten për lirinë e vendit tonë. Vepra dhe sakrifica e Ilirit dhe të gjithë dëshmorëve të kombit, duhet të jenë shembull se si jetohet e punohet për atdheun dhe duhet të jenë udhërrëfyes në punën dhe angazhimet tona të përditshme”, ka thënë kryetari Haradinaj, gjatë homazheve te varri i dëshmorit.

Haradinaj do të jetë prezent edhe në promovimin e librit të Michael O’Reillyt, “Haga e Ramush Haradinaj”, që do të promovohet në Universitetin Europian të Tiranës.

Më Shumë

Fillon edicioni i 21-të i manifestimit “Java e Remzi Ademajt – Shtigjeve të Lirisë” në Prizren

Manifestimi tradicional "Java e Remzi Ademajt - Shtigjeve të lirisë" ka nisur në Prizren me hapjen e edicionit të 21-të. Organizuar nga drejtoria e Arsimit,...

Masakra e ‘Tusuzit’, Selmanaj thotë se nuk do të ndalet thirrja për drejtësi

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj ka thënë se “Lagjja e Trimave”, e meriton këtë emër, për faktin se dha shumë për...

Lajmet e Fundit