0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Haradinaj: Vendimi i Gjykatës na hap rrugën për formimin e Qeverisë së re

Ramush haradinaj ne zgjedhjeRamush Haradinaj, kandidati për Kryeministër i koalicionit LDK-AAK-Nisma, ka dhënë një intervistë për Gazetën Express menjëherë pasi Gjykata Kushtetuese publikoi Aktgjykimin e saj për pyetjen e Presidentes. Lideri i AAK’së duket i lumtur me këtë vendim.

Express: Cili është interpretimi juaj për këtë aktgjykim të Gjykatës Kushtetuese?

Ramush Haradinaj: Ne kemi pritur që do të procedojë demokracia në vend. Pra, që Gjykata Kushtetuese ta respektojë demokracinë në vend. Megjithatë ne e respektojmë vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Ne po e presim afatin kohor kur do të na jepet e drejta për ta ndërtuar qeverinë e vendit; pra, afatin kohor të paraparë për pretendentin tjetër.

Express: Ju besoni që Gjykata ka qenë e qartë – që pas dështimit të pretendentit të parë, t’i jepet e drejta koalicionit që ka shumicën e votave?

Ramush Haradinaj: Pas dështimit të partisë së parë, megjithëse është shumë hipotetike të thuhet, ne e kuptojmë nga vendimi se do të fillojnë konsultimet me ofertën dytë politike që i ka shumicën e deputetëve në Kuvend.
Express: A besoni që koalicioni LDK-AAK-Nisma a është aq unik sa mos të ja jap mundësinë Thaçit që ta formojë Qeverinë?

Ramush Haradinaj: Nuk e di nëse PDK’ja do ta harxhonte krejt kohën në dispozicion për ta themeluar Qeverinë, apo do ta dorëzonte këtë mundësi te Presidentja. Ne kemi vendosur që të mos i përgjigjemi ftesës për konsulta. Pra, kuptohet që ka unitet në spektrin politik opozitar që t’i bëjmë një shërbim vendit.

Ne, së bashku me grupet punuese jemi në punë e sipër të përcaktimit të 100 veprimeve emergjente qeverisëse për 100 ditëshin e parë, si dhe 100 prioriteteve qeverisëse. Këto veprime do ta kthejnë njëherë e përgjithmonë besimin në shtet. Idetë dhe sugjerimet nga ana e juaj janë të mirëseardhura. Komunikimi dhe pjesëmarrja e juaj na ndihmon për t’i kuptuar dhe renditur më mire këto veprime dhe prioritete.

Më Shumë

Prizren, 6 aktakuza kundër 7 personave

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur shtatëdhjeteshtatë (77) aktakuza kundër nëntëdhjetedy (92) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa,...

Prizren: Gjykimi ndaj ish-përmbarueses private, e akuzuara propozon dëgjimin e një dëshmitari

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të premten, e akuzuara ish-përmbaruesja private, Saranda Kuçi ka propozuar që në cilësi të dëshmitari të dëgjohet Bajrush Gashi. Propozimin...

Lajmet e Fundit