24.8 C
Prizren
E shtunë, 17 Korrik, 2021

Haskuka: Kalldrëmi nuk është zëvendësuar me kubëza e as asfalt

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka thotë se asnjë rrugë apo rrugicë që ka qenë e shtruar me kalldrëm nuk është mbuluar me kubëza apo me asfalt.

“Fotografitë që janë plasuar sot kanë të bëjnë me një rrugicë e cila ka qenë e pa-shtruar më parë, pra si mund të shihet nga fotografitë, ka qenë rrugë me zhavor dhe baltë”, shkruan Haskuka.

Postimi i plotë i Haskukës

Sot janë publikuar disa lajme të rreme gjoja se një rrugë me kalldrëm në lagjen e “Nënkalasë” është mbuluar me kubëza betoni. Kjo është e PAVËRTETË dhe është për të keqardhur që këto dezinformata po plasohen edhe nga insitucionet përgjegjëse.
Së pari dua të njoftoj që asnjë rrugë apo rrugicë që ka qenë e shtruar me kalldrëm nuk është mbuluar me kubëza apo me asfallt.

Fotografitë që janë plasuar sot kanë të bëjnë me një rrugicë e cila ka qenë e pa-shtruar më parë, pra si mund të shihet nga fotografitë, ka qenë rrugë me zhavor dhe baltë.
Për hir të informimit të publikut ju njoftoj se Komuna e Prizrenit të gjitha intervenimet në zonën e “Nënkalasë” deri më tani ka bërë për kthimin e kalldrëmit me gurë të lëmuar dhe shumë rrugë dhe rrugica tani kanë pamjet që mund të shihni edhe nëpër fotografi.
Nga të gjitha këto rrugë dhe rrugica vetëm një pjesë e një rrugice me gjatësi 50 metra është shtruar me kubëza, e cila u plasua si lajm i ditës për “krim arkitektonik”.
Sidoqoftë unë sot kërkova shpjegime nga Drejtoria e Shërbimeve Publike pse kjo pjesë e rrugicë është shtruar me kubëza, ku DSHP-ja më njoftoi se “Kjo rrugë nuk ka qenë e shtruar më parë me ndonjë material dhe me kërkesën e banorëve është bërë shtruarja e saj me kubëza, ngase lidhet me rrugën tjetër kryesore për kala, e cila gjithashtu është rrugë me kubëza (e shtruar shumë më herët). Po ashtu arsyeja është se kjo është rrugë do të përdoret për furnizime me materiale ndërtimore dhe punime me makineri të rënda gjatë ndërtimit të objekteve apo renovimit të tyre në këtë pjesë të lagjes, si dhe për të ofruar çasje për persona me aftësi të kufizuara”.

Së fundi, dua t’ju njoftoj që i gjithë projekti ka pëlqimin nga QRTK dhe lejen ndërtimore nga Drejtoria e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor (nr.04-353/02-135318 dt.19.03.2019). Projekti është hartuar duke pasur parasysh edhe kërkesat e banorëve të asaj lagjeje dhe janë përdorur këto tri materiale për mbistrukturë: me gurë kalldrëm të lëmuar është bërë rehabilitimi i dy rrugëve ekzistuese e cila ka qenë pjesa më e madhe sipas këtij projekti, pjesa te shkallët me gurë të përpunuar me forma të rregullta gjeometrike dhe një rrugë me gjatësi 50m është punuar me kubëza betoni, e cila gjithashtu ka qenë e paraparë në kuadër të projektit.

Më Shumë

Haskuka viziton sot Nënstacionin e ri të Zjarrfikësve në fshatin Gjonaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë për Emergjencë dhe Siguri, Faruk Dakaj,  sot do të vizitojnë Nënstacionin e ri...

Ylli televiziv tregon pamjen e re pas operacioneve të shumta

Katie Price ka treguar të enjten pamjen e saj krejt të re, gjatë një eventi në Essex. Prej disa muajsh ajo qëndroi në Turqi,...

LDK: Pushteti i Prizrenit u tregua i paaftë me mësimdhënësit

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK)në Prizren e ka kritikuar pushtetin lokal për paaftësi në realizimin e projektit për sigurimin e shujtave ditore për mësimdhënësit. “Bazuar në...

Fotot e miliarderes së re që ngritën dyshimet, në pritje të ëmbël për herë të dytë?

Fansat e Kylie Jenner  kanë disa ditë që dyshojnë se ajo është bë pritje të ëmbël për herë të dytë. E gjithë kjo nuk...

Një bujk në Gjonaj të Prizrenit sulmon fizikisht shoferin e kombajnës që nuk ia korri grurin

Një bujk në fshatin Gjonaj të Prizrenit nuk ia ka falur shoferit të kombajnës refuzimin që të mos e korrë grurin në arën e...

Totaj për VV-në e Prizrenit: Nuk e kam besuar që janë kaq të dobët

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se qeverisja lokale e VV-së në...

Zjarri shkrumbon sipërfaqe të mëdha të tokave bujqësore në Dubravë të Suharekës

Sot rreth orës 14:30 një zjarr i madh ka përfshirë disa hektarë të mbjella në fshatin Dubravë të Suharekës. Dëshmitarët okularë të rastit thonë për...

Vdes pioneri i repit Biz Markie

Reperi Biz Markie ka vdekur në moshën 57 vjeçare. Markie, emri i vërtetë i së cilit ishte Marcel Theo Hall, ka qenë reper, producent dhe...

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Policia në Haiti ka arrestuar një person, që beson se është “i dyshuari kryesor” në organizimin e vrasjes së presidentit të Haitit, Jovenel Moise. Policia...

Policia gjen disa lloje të drogave në Prizren, prangoset një 23 vjeçar

Informacionet dhe dyshimet se në një shtëpi në rrugën “Jusuf Gërvalla”, në Prizren, ka substanca narkotike, nxitën Prokurorinë Themelore në Prizren që në bashkëpunim...

BE e pafuqishme deri në verën 2022

Seremb Gjergji Bisedimet që lehtësohen nga Bashkimi Evropianë ndermjet Kosovës dhe Serbisë, në shtator do të ngecin në vend dhe BE hyne në zgjidhjen e...

I pari i PDK-së viziton komunitetin artistik në Prizren, i pakënaqur me gjendjen në këtë komunë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka vizituar Prizrenin, ku është takuar me mësues dhe figura të rëndësishme të artit dhe kulturës...

Plani i Biden për ta çuar vaksinën në çdo shtëpi

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve konfirmuan se zonat ku vaksinimi ishte në shkallën më të ulët po shohin rritje të shtrimeve...

Publikohet raporti i fundit i IKSHPK’së, ky është numri i rasteve të reja me COVID-19

  Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nuk është regjistruar asnjë viktimë nga COVID-19. Gjatë kësaj kohe...

Në momente intime me Georgina Rodriguez, Ronaldo nuk i kursen pozat nga jahti luksoz

Pas përfundimit të aventurës së Portugalisë në Euro 2020, Cristiano Ronaldo ka zbuluar përmes postimeve në rrjetet sociale se ka nisur pushimet me familjen...

AAK zyrtarizon kandidatin për kryetar të Dragashit

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë të ditur se kanë zyrtarizur kandidatin për kryetar të Komunës së Dragashit, raporton Gazeta Express. Në një shkrim...

Lajmet e Fundit