12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Haskuka: Në janar do të bëhet hapja e impiantit të ujërave të zeza

Kreu i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, në emisionin Desku në KTV ka thënë se në janar do të bëhet hapja e impiantit të ujërave të zeza.

“Impianti i ujërave të zeza tanimë është gati. Prizreni është qyteti i parë në Kosovë që do të ketë impiant të ujërave të zeza, por për shkak të pandemisë kompania spanjolle e cila duhet të trajnojë stafin e Hidroregjionit për me e menaxhuar fabrikën e ujërave të zeza nuk ka ardhë. Është vonuar ky proces dhe tash në janar do të bëjmë hapjen e impiantit të ujërave të zeza”, ka thënë Haskuka.

Tutje Haskuka ka folur edhe për investimet e tjera, përfshirë shëndetësinë.

“Sivjet kemi hapur dy qendra të reja të mjekësisë familjare shumë moderne, me laboratore. Faktikisht tre: në Romaj, Gjonaj dhe Zhur. Vitin e kaluar në fshatin Lubizhdë dy qendra të gjendjes civile”, ka thënë Haskuka.

Ai tutje thotë se investimi shembull ndoshta edhe për rajon është Qendra e vetme për shërbime, ose Qendra për shërbime të integruara që e kemi në administratën komunale ku faktikisht është krijuar një qendër shumë moderne për dhënien të gjitha shërbimeve të komunës.

“Tani të gjitha janë në një vend. 56 sportele me ‘zyre mbështetëse’. Tani merret numri për marrjen e shërbimit”, thotë ai.

Më Shumë

Poezia dhe gjinjtë e silikonit / Ilire Zajmi

Shkruan: Ilire Zajmi Çfarë vlerash mund të përfaqësojë poezia në një shoqëri moderne, protagoniste të “buzëve e gjinjve të silikonit”? Nëse roli i poezisë do të...

Pas fitores së tij në Big Brother VIP Kosova, Stresi edhe nga koncertet bën thirrje që të përkrahet Luizi

Pak ditë më parë ka mbaruar edicioni i parë i Big Brother VIP Kosova, ku fitues u shpall Arkimed Lushaj – Stresi. Ai qëndroi plot...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit