6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Historiani serb: Të gjithë kandidatët për president të Serbisë po e përkrahin agresionin e Putinit në Ukrainë

Historiani dhe profesori universitar nga Beogradi, Nikola Samarxhiq ka thënë se të gjithë kandidatët për president të Serbisë e mbështesin Vladimir Putinin dhe agresionin e tij në Ukrainë.

Samarxhiq me anë të një reagimi në Twitter ka theksuar agresioni rus në Ukrainë ua ka humbur kuptimin e zgjedhjeve në Serbi.

“Agresioni i [Vladimir] Putinit në Ukrainë ua ka humbur kuptimin zgjedhjeve në Serbi. Të gjithë kandidatët për president [të Serbisë] e përkrahin agresionin e Putinit në Ukrainë. Gjeneratë e teknologjive të reja”, theksuar Samarxhiq.

 

Zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në Serbi do të mbahen më 3 prill.

Serbia udhëhiqet nga Partia Përparimtare e Serbisë (SNS), e cila drejtohet nga Aleksandar Vuçiq, i cili është president i këtij vendi.

Partia e Vuçiqit është në pushtet që nga vitit 2012 dhe gjatë kësaj kohe ka rritur bashkëpunimin me Federatën e Rusisë.

Në anën tjetër, Serbia është armatosur nga Rusia, gjë të cilën e ka kritikuar në vazhdimësi Bashkimi Evropian dhe shtetet perëndimore. /Telegrafi/

Më Shumë

Mjeku kujdestar në Prizren: Erion Kajtazin e sollën pa shenja jete

Futbollisti Erion Kajtazi është dërguar në urgjencën e Prizrenit pa shenja jete, ka thënë mjeku kujdestar Hekuran Veçgishi.    Ai ka folur për RTK-në pas rastit,...

Shaqiri refuzon të flas për mediat serbe

Xherdan Shaqiri nuk ka pranuar që të flas për mediat serbe pak para fillimit të ndeshjes ndërmjet Zvicrës dhe Brazilit. Futbollisti nga Gjilani nuk luajtur...

Moti për sot

Lajmet e Fundit