23.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

Hoxhaj kërkon përkrahjen e Parlamentit sllovak

Hoxhaj-parlamentaret sllovakeMinistri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka shtruar një drekë pune për nder të vizitës në Kosovë, të një delegacioni nga Parlamenti i Sllovakisë, i kryesuar nga Ivan Stefanec. Shkarko me rezolucion më të madhShkarko me rezolucion më të madh.

Gjatë bisedës me parlamentarët sllovakë, ministri Hoxhaj ka prezantuar progresin e jashtëzakonshëm që është arritur në Republikën e Kosovës, fuqizimin e gjithanshëm të shtetësisë dhe subjektivitetit ndërkombëtar.

Hoxhaj ka veçuar angazhimin e fuqishëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës për përmbushjen e agjendës integruese evropiane.

Në këtë kontekst, ai theksoi prioritetet e Kosovës që lidhen me negocimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Gjatë bisedës me parlamentarët sllovakë, ministri i Jashtëm i Kosovës ka shprehur vullnetin e Qeverisë së Kosovës për forcimin e bashkëpunimit dhe shkëmbimeve me Sllovakinë, duke kërkuar përkrahjen e këtij shteti për proceset eurointegruese.

Duke iu referuar takimit të fundit në Nju Jork me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Jashtëm, Miroslav Lajçak dhe përkrahjes së ofruar nga ai për proceset integruese, Hoxhaj tha se Kosova mund të përfitojë shumë nga përvoja sllovake në rrugën integruese në BE.

Kryesuesi i delegacionit nga Parlamenti i Sllovakisë, Ivan Stefanec, pasi vlerësoi të arriturat në Kosovë, shprehu mbështetjen e Parlamentit sllovak për proceset integruese evropiane.

Stefanec po ashtu shprehu gatishmërinë e Parlamentit të Sllovakisë për thellimin e bashkëpunimit me Parlamentin e Kosovës, si dhe forcimin e shkëmbimeve në shumë fusha të jetës ndërmjet dy shteteve./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Ulja e temperaturave, MSh-ja: Sot përfundon vendimi për kufizimin e orarit të punës

Pas konsultimeve me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike dhe Institutin Hidrometeorologjik, ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se vendimi për kufizimin e orarit të punës...

Spanja triumfon në FIBA 3×3 Women’s Series

Spanja është triumfuese e FIBA 3x3 Women’s Series, që u zhvillua në Prishtinë më 18/19 korrik. Në këtë event morën pjesë tetë shtete, ndër to...

Lajmet e Fundit