22.8 C
Prizren
E enjte, 11 Gusht, 2022

Hungaria hap Konsullatë Nderi në Prizren

Hungaria të mërkurën do ta hap Konsullatën e Nderit në qytetin e Prizrenit.

Në këtë ceremoni prezent do të jenë edhe përfaqësues të Qeverisë së Hungarisë, Qeverisë së Kosovës dhe përfaqësues të komunave të rajonit jugor të Kosovës, bëhet e ditur nga Zyra për Marrëdhënie me Publikun të Konsullatës së Nderit të Hungarisë në Prizren.

Me hapjen e Konsullatës së Nderit në Prizren e cila pritet të hapet gjatë ditës së mërkurë, Hungaria do të jetë vendi i dytë që sjellë përfaqësuesit e saj në qytetin historik të Prizrenit.

Kjo do të jetë agjenda:

15:45 – 16:15 Ceremonia e hapjes së Konsullatës së Nderit të Hungarisë në Prizren, vendi: Rr. Palë Paluca nr. 83, Prizren.

16:15 – 16:30 Nisja në këmbë për në kopshtin e Katedrales “Zoja Ndihmëtare” në Prizrenit, më pas duke kurorëzuar bustet të János Hunyadit dhe Skënderbeut.

16:30 – 17:00 Nisja në këmbë për në “Hotel Centrum” në Prizren dhe një dolli rasti për hapjen e Konsullatës së Nderit të Hungarisë në Prizren.

Më Shumë

Prizren: Gjykim për vrasjen shkaku i borxhit prej 20 euro, prokuroria kërkon dënimin e të akuzuarit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të enjten ka përfunduar gjykimi ndaj të akuzuarit Sylejman Ahmeti, i cili po akuzohet se privoi nga jeta të...

PSG nuk i ndahet Leipzig-ut, dëshiron t’i “rrëmbejë” një tjetër mbrojtës

PSG transferoi këtë verë, Nordi Mukiele-n nga Leipzig-u. Por, ata thuhet se po përgatisin një tjetër blerje nga skuadra gjermane. Sipas francezes “L’Equipe”, kampionët e...

Lajmet e Fundit