31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

I dinin zullumet që kishte bërë në rini, Hoxha eliminoi miqtë e tij

Pasi mbërrin në majë të pushtetit Enver Hoxha nuk do të kujdesej vetëm të dërgonte në plu mb apo në burg bashkëpunëtorët e fashi st ëve apo edhe kundërshtarët e tjerë. Situata ishte e përshtatshme për të qëruar hesapet edhe me një numër të madh njerëzish që njihnin të shkuarën e tij aspak të lavdishme, që njihnin bëmat e tij në Korçë apo Tiranë, qoftë në Francë e Belgjikë.

Mes turmës-popull nuk duhet të mbetej asnjë opinionbërës negativ që mund t’i dëmtonte imazhin dhe pushtetin. Figura e njeriut që do t’i mbushte mendjen pothuaj gjithë popullit, se jo vetëm kishte themeluar Partisë Komuniste Shqiptare, por edhe kishte udhëhequr Luftën kundër fas hi zmit, duhet të pastrohej nga çdo lloj ndotjeje apo përbaltjeje.

Nga ana tjetër, lista e gjatë e atyre që duhet të heshtnin, me hir, me pahir, apo përgjithmonë, ishte tepër e gjatë, sa duket në përpjesëtim të drejtë me paturpësitë, mëkatet e aventurat e rinisë së Enver Hoxhës.

Ishin miqtë e tij të qejfeve e ahengjeve, që dinin shumë dhe që mund të flisnin, kishte njerëz që nuk e kishin begenisur dhe ndihmuar në ditë të keqe, por kishte edhe disa të tjerë që fati e kishte sjellë të njihnin ndonjë të fshehtë të hidhur të jetës së tij.

Qysh në fillim Enver Hoxha vendoset para një sprove të vështirë.

Ai duhet të vendoste për jetën ose vdekjen e kunatit të vet, Bahri Omari, i cili akuzohej si bashkëpunëtor i fas h i stëve për shkak se kishte pranuar postin e Ministrit të Jashtëm, për pak muaj, në vitin 1944, në një qeveri të konsideruar kuislinge.

Vetë Bahriu kishte besim te zemërgjerësia e kunatit, sidomos për faktin se kishte qenë një nga mirëbërësit më të mëdhenj të tij.

Ai e kishte mbajtur në shtëpi, në Bari të Italisë dhe më pas në Tiranë, ai e kishte njohur me një numër politikanësh nga më të zëshmit e kohës, e kishte mbajtur me të holla, e kishte fshehur kur kërkonin ta arrestonin e të tjera.

Por Enver Hoxha nuk e fali. Ai mori vendimin për ta pushkatuar atë./abcnews

Më Shumë

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Policia e Kavajës ka vënë në pranga një çift bashkëshortësh. Mësohet se burë e grua janë bërë bashkë dhe kanë ushtruar dhunë në familje. Më konkretisht...

Zelensky krahason sulmin rus me atë të Hitlerit

Volodymyr Zelensky, president i Ukrainës e ka krahasuar sulmin rus ndaj vendit të tij si sulmet e papritura të Hitlerit ndaj Bashkimit Sovjetik në...

Nuk kalon projektligji për tërheqjen e Trustit

Kuvendi nuk ka kaluar projektligjin për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti. Nga 102 deputetë në sallë, 44 votuan për, 57 kundër dhe...

Moti për sot dhe nesër

Sot dhe nesër mbi vendin tonë do të mbajë mot kryesisht i ngjashëm, me reshje lokale në disa zona. Të premten do të ketë mot...

Tetë mjekë akuzohen për vrasjen e Maradonës

Diego Armando Maradona u shua në moshën 60-vjeçare si pasojë e një arresti kardiak. 25 nëntori i 2020 do të mbahet mend gjatë, pasi...

Vdiq regjisorja Vjosa Berisha

Regjisorja e njohur Vjosa Berisha, ka ndërruar jetë sot. Këtë e bëri të ditur bashkëshorti i saj, Fatos Berisha, përmes një njoftimi mortor në Instagram. ”Me...

Paraburgim për dy persona që dyshohet se dhunuan një vajzë në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ua ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji, të pandehurve me inicialet E.S. dhe T.J., pasi dyshohen për veprën...

Duda Balje: Unë jam PËR trustin, sepse e kuptoj!

Deputetja Duda Balje ka thënë se është pro Projektligjit për tërheqjen e 30 përqind të mjeteve nga Trusti, në prag të diskutimit për këtë...

Mike Tyson është njeriu përgjegjës i intervistës më madhështore ndonjëherë të dhënë nga një atlet

Plot dy dekada më herët, më 24 qershor, 2000, në Hampden Park, Skoci, Mike Tyson dhuroi një prej intervistave më ikonike të të gjitha...

Osmani ka udhëtuar për vizitë në Tajlandë dhe Singapor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka udhëtuar për vizitë pune në Tajlandë dhe Singapor ku do të takohet me përfaqësues të lartë shtetërorë, ka...

Narqize Arënliu- Hoxhaj merr detyrën e drejtoreshës së Spitalit të Prizrenit

Narqize Arënliu- Hoxhaj ka marrë sot zyrtarisht detyrën e Drejtoreshës së Spitalit të Përgjithshëm në Prizren. “Spitali i Përgjithshëm në Prizren, prej sot, udhëhiqet nga...

Arrestohet personi i kërkuar në Rahovec

  Një person i kërkuar nga organet e drejtësisë është arrestuar në Rahovec. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar...

Totaj ndodhet në një vizitë në Francë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj dhe drejtori Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Adem Morina, së bashku me shumë kolegë dhe ambasadoren...

Në gjykimin për korrupsion, ish- komandanti i nënstacionit policor në Zhur: Tiketën kundërvajtëse e kam ndryshuar me urdhrin e komandantit

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, në gjykimin për korrupsion ndaj ish- komandantit të nënstacionit policor në Zhur, Ziber Susuri ka dhënë mbrojtjen...

Cristano Ronaldo i bashkohet Binance-s me NFT-në e tij

Futbollisti i famshëm portugez, Cristiano Ronaldo, ka njoftuar partneritetin e tij ekskluziv shumëvjeçar për tokenët të pandryshueshëm (NFT) me platformën e shkëmbimit të kriptomonedhave...

“Loyola-Gymnasium” arrin 81.45 për qind në Testin e Arritshmërisë

Bazuar në të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), nxënësit e klasave të nënta të “Loyola-Gymnasium” kanë treguar...

Lajmet e Fundit