5.8 C
Prizren
E premte, 7 Tetor, 2022

INPO: Shtatorja e Anton Çettës të vendoset para MKRS-it

Shtatorja e Anton ÇettësSot u bënë dhjetë vite që kur i ndjeri Anton Çetta u shkri në bronz nga skulptori prishtinas Fatmir Hoxha. Ky personalitet kombëtar që fitoi respektin e thellë të popullit, ky njeri popullor me edukim evropian, profesor i letërsisë se vjetër shqipe, studiues i romantikes, mbledhës i folklorit dhe mbi gjithash pajtues i gjaqeve, duhet ta këtë një vend, ku njerëzit e tij mund ta prekin e ta kujtojnë urtësinë e tij.

“Deri më sot, institucionet e vendit nuk kanë bërë sa duhet për figurën e Anton Çettës i njohur për pajtimin e gjaqeve në Kosovë. Asnjë institucion publik nuk kanë ndarë mjete për të ndërtuar shtatoren e këtij burri që ka dhënë shumë për Kosovën. Gjithashtu Komuna e Prishtinës nuk ka ndarë një hapësirë publike për të vendosur shtatoren e tij, pasi që tashmë ajo ekziston”, thuhet në një komunikatë të INPO-së.

INPO e fton Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komunën e Prishtinës që në përvjetorin e 18 të vdekjes së tij, me 3 Nëntor, të vendosë bustin e Anton Çettës para Ministrisë së Kulturës në shenjë respekti për figurën e këtij intelektuali të madh shqiptar.

Më Shumë

Ylli i muzikës country, Loretta Lynn, ka vdekur në moshën 90 vjeçare

Këngëtarja e muzikës country, Loretta Lynn, ka vdekur në moshën 90 vjeçare, ajo ishte një nga yjet më të njohura të këtij lloji të...

Pensionistët kërkojnë të trajtohen me dinjitet, lëshojnë pëllumba para Qeverisë

Në Ditën Ndërkombëtare të Pensionistëve Shoqata e Pensionistëve të Kosovës ka organizuar aksion simbolik para Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Ata kanë lëshuar pëllumba para Qeverisë,...

Lajmet e Fundit