18.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

MMPH në ndjekje të strukturave ilegale në Parkun Nacional të Sharrit

ParkuKombetariSharritMinistria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor theskon se institucioni paralel, “Nacionalni Park Sar Planina” nga Komuna e Shtërpcës, që nga paslufta ka vazhduar aktivitetin e saj ilegal në Parkun Nacional të Sharrit, duke bërë prerjen edhe shkatërrimin e drunjëve në pyllin e mbrojtur. Sipas saj, aktiviteti i punëtorëve të institucionit paralel serb, ka përfshirë edhe shënjimin e trungjeve me çekan që nuk është valid në shtetin, që në Republikën e Kosovës paraqet vepër penale.

”Sipas raporteve të Drejtorisë së PK Sharr dhe Inspektoratit të MMPH’së, 27 punëtorë të kësaj strukture ilegale kanë kryer veprat penale, të dënueshme me ligjet e Kosovës, që përfshijnë Vjedhje të pyllit dhe Shaktërrim të pyjeve, sipas Kodit Penal.

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë kërkesën në Prokurorinë Publike Komunale në Ferizaj për të hapur procedurë penale kundër të 27 personave, për veprat e kryera në mënyrë ilegale dhe duke shkaktuar dëm të pariparueshëm në parkun e mbrojtur”, thuhet në njoftim./PrizrenPress.com/

Sot mot me diell, temperaturat deri në 25 gradë

Sot në vendin tonë pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira kryesisht rreth relievit malor. Sipas njoftimit të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat do...

Arrestohet shoferi i një autobusi në Prizren – tentoi ta godiste inspektorin komunal

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prizren, pasi që i njëjti kishte tentuar ta godas me autobus inspektorin komunal të Prizrenit. “Është arrestuar...

Lajmet e Fundit