0.6 C
Prizren
E enjte, 21 Janar, 2021

Iu dha lamtumira e fundit kolosit të muzikës së mirëfilltë shqipe, Ismet Peja

Ismet Peja nëpërmjet këngëve të tij që shprehin gëzim, dashuri e dhimbje, ka treguar se kush është populli shqiptar.

Kështu u tha në ceremoninë lamtumirës, për këngëtarin që u nda sot nga jeta në moshën 83-vjeçare.

Ndonëse kohë pandemie, të afërmit, komuniteti i artistëve dhe përfaqësues të institucione, treguan respektin për artistin e madh i cili ka dhënë shumë për kultivimin e këngës së mirëfilltë popullore.

Fillimisht janë bërë homazhe në Prishtinë e Gjakovë.

Këngëtari Edi Furra duke shprehur ngushëllime familjes, miqve dhe atyre që e kanë njohur, ka thënë se është e dhimbshme kur shuhet një yll siç është Ismet Peja.

“Ismet Peja një njeri që nuk do të vdes kur, një njeri me një karrierë 70 vjeçare, jo vjet. Një njeri që nga la thesar që ne të dimë t’i kultivojmë, t’i mbajmë dhe t’i pasojmë brezave të rinj. Sinqerisht është e dhimbshme, pavarësisht vjetëve kur shuhet një yll siç është Ismet Peja”, tha ai.

Këngëtari Zeq Kuçi tha se Ismet Peja ka lënë shumë amanete.

“Një prej amaneteve që të gjithë muzikantët të këndojnë këngë për rininë por të vjetrën kurrë mos ta harrojnë ta harrojnë. Ai ka lënë një thesar, gjithmonë mbetet i pavdekshëm”, tha ai.

Këngëtari Shkelzen Jetishi tha se baca Ismet ishte legjendë i muzikës shqipe, pasi kënga e tij i dha shpirt zemrave tona.

“Shumë gjatë do të dëgjohet zëri dhe kënga e tij e bukur që na ka lënë të mirëfilltë shqipe, e cila është udhërrëfyesi më i mirë se si duhet të ruhet muzika shqipe për gjithë brezat që vijnë.. në njërin nga duetet që e kam shumë për zemër dhe më bëri krenar baca Ismet që e këndoi bashkë me mua, në Gjakovë nisi hareja, gjithë dasmorët janë t’u prit po ku je o Ismet Peja me këngë tua jemi rrit”, tha ai.

Kurse, më pas në ceremoninë e varrimit, ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi u ka shprehur ngushëllime familjes dhe gjithë komunitetit artistik.

“Baca Ismet faleminderit për këngën tënde që në çdo sofër, në çdo shtëpi na ke bërë të lumtur edhe në kohëra të trishta. Sot iu bashkove shokëve tu, të cilët ishin Qamili i vogël e shumë të tjerë, por kënga jote përjetësisht do të jetojë”, tha ajo, raporton kp.

Kryetari i komunës së Gjakovës, Ardian Gjini tha se nëse ka rast kur më të vërtet mund të themi që na ka lënë vetëm fizikisht, atëherë me të vërtet është Ismet Peja.

“Ismet Peja ka vizatuar, e ka krijuar një tablo, një tablo të jashtëzakonshme të asaj se kush jemi ne. Përmes muzikës, muzikë që ka shpreh gëzim, dashuri, edhe dhimbje, e ka treguar mënyrën tonë të jetesës, një tablo që e ka përshkruar më së miri se kush jemi ne“, tha ai.

Ismet Peja ka lindur në prill të vitit 1937.

- Advertisement -

Më Shumë

Cuadrado shërohet nga COVID-19

Juan Cuadrado është shëruar nga koronavirusi dhe do të jetë pjesë e skuadrës së Juventusit për ndeshjen e Superkupës së Italisë kundër Napolit që...

Zhduket një vajzë në Prizren

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast zhdukje në komunën e Prizrenit. Sipas raportit thuhet se dje rreth orës 18:00,...

Gratë e familjes së Bajram Currit, princeshat dhe hanëmllaret e Kosovës

Nuk flitet shumë për të, por ajo ka pasur një jetë me vuajtje e me gëzime, një fazë vuajtjesh e një fazë lumturie, ndonëse...

Jasharaj flet rreth pagës shtesë për arsimtarët: Presim që marrëveshja me Qeverinë të bëhet deri në fund të javës

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj ka thënë se janë në komunikim të vazhdueshëm me kryeministrin në detyrë...

Emrat e kandidatëve për deputetë, të propozuar nga PDK-ja në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren ka propozuar shtatë kandidatë për deputetë të Kuvendit të Kosovës. Emrat e propozuar dhe që janë dërguar në Kryesi...

Kryetari i Malishevës flet për gjendjen e tij shëndetësore

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka njoftuar se ka filluar ta marrë veten pas problemeve shëndetësore me të cilat është përballur. I prekur...

Prokuroria kërkon dënimin, ndërsa mbrojtja kërkon lirimin e Zenel Ahmetaj dhe Ertan Simitqi të akuzuar për korrupsion

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, janë dhënë fjalët përfundimtar ndaj Zenel Ahmetaj dhe Ertan Simitqi, të akuzuar për korrupsion në kohën sa...

Vildane Zeneli zhvishet, super “hot” me paraqitjen e fundit

Vildane Zeneli merr gjithmonë vëmendjen me paraqitjet e saj publike. Modelja e njohur është shumë aktive në rrjete sociale, ku nuk nguron të ndajë...

Të gjitha transferimet në basketboll

Ka përfunduar afati kalimtar në basketboll, ku kishte shumë transferime të bujshme. Golden Eagle Ylli ka rikthyer dy basketbollistët e Kosovës në Superligë, Erjon Kastratin...

Gjashtë të vdekur nga COVID-19 të shtunën në Kosovë

Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (85, 81, 75...

Kurti dhe Osmani nënshkruajnë marrëveshje, garojnë në një listë të përbashkët zgjedhore

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe kryetarja e iniciativës “Guxo”, Vjosa Osmani, kanë nënshkruar marrëveshjen në bazë të së cilës do të garojnë...

Prizren, 12 raste të reja me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 526 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.572 raste, kurse...

Nëntë të vdekur dhe 294 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Nëntë persona kanë vdekur dhe 294 raste me COVID-19 janë regjistruar sot në Kosovë. Sipas njoftimit nga IKSHPK-ja, gjatë 24 orëve të fundit, në...

Vedat Muriqi triumfon në derbin e madh kundër Romës

Lazio ka shënuar fitore ndaj Romës me rezultat të thellë 3-0 në kuadër të javës së 18-të të Serie A. Bardhëekaltërit ishin më të disponuar...

Shtyhet greva në arsim, të hënën nis gjysmëvjetori i dytë

Greva në arsim e paralajmëruar për javën e ardhshme është shtyrë të paktën edhe për një javë. Vendimin e ka marrë Këshilli drejtues i...

Komuna reagon pas njoftimit të IKSHPK’së se vdiqën tre qytetarë të Malishevës nga Covid-19

Në 24 orët e fundit, në Komunën së Malishevës, 3 persona kanë vdekur, ndërsa janë regjistruar edhe 21 raste të reja me Covid-19. Këto...

Lajmet e Fundit