17.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Ja deklarata e dakorduar nga Kurti-Vuçiq për të pagjeturit

Është publikuar deklarata e dakorduar mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e BE-së, për Personat e Zhdukur me Forcë.

Më poshtë mund ta gjeni deklaratën e plotë:

Duke theksuar rëndësinë e zgjidhjes së fatit të personave ende të zhdukur për t’i mbyllur vuajtjet e më të dashurve të tyre dhe për të nxitur pajtimin dhe paqen e qëndrueshme,

Duke pasur parasysh se kjo Deklaratë ndjek mirëkuptimin e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (KNKK) për Personat e Zhdukur, i cili përfshin personat e zhdukur me forcë,

Duke kujtuar se të gjitha kategoritë e Personave të Zhdukur, do të trajtohen me prioritet të barabartë,

Duke pranuar punën e rëndësishme të bërë përmes Grupit të Punës për Personat e Zhdukur, i kryesuar nga KNKK,

Inkurajimi i bashkëpunimit me aktorë të tjerë relevantë në fushën e Personave të Zhdukur, në veçanti me Komisionin Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP),

Duke e njohur çështjen e Personave të Zhdukur si çështje humanitare,

Duke vënë në dukje nevojën urgjente për përpjekje shtesë për të lehtësuar vuajtjet njerëzore të familjeve,

Ne angazhohemi së bashku:

-Për të siguruar zbatimin e plotë të angazhimeve përkatëse në fushën e Personave të Zhdukur,

-Për të bashkëpunuar ngushtë për identifikimin e vendeve të varrimit dhe ndjekjen e gërmimeve,

-Për të siguruar qasje të plotë në informacione të besueshme dhe të sakta që ndihmojnë në gjetjen dhe identifikimin e personave të humbur të mbetur brenda periudhës kohore 1 janar 1998 – 31 dhjetor 2000. Kjo përfshin të gjitha materialet, shënimet, urdhrat, dokumentet, videot, regjistrimet audio dhe çdo dokument tjetër duke përfshirë ato me status të klasifikuar, nën zotërimin e institucioneve të të dyja palëve, të rëndësishme për këtë kontekst,

-Të vërë në dispozicion të gjithë dokumentacionin vendas dhe ndërkombëtar me rëndësi për përcaktimin e fatit të personave ende të zhdukur,

-Për të përdorur të dhënat satelitore, LIDAR dhe teknologji të tjera të avancuara në zbulimin e varrezave masive,

-Të mundësojë dhe inkurajojë angazhimin aktiv të familjeve të Personave të Zhdukur në procesin e identifikimit të fateve të tyre,

-Për të siguruar në mënyrë adekuate të drejtat dhe adresuar nevojat e familjeve të personave të zhdukur,

-Të krijojnë dhe të punojnë së bashku përmes një Komisioni të Përbashkët të kryesuar nga Bashkimi Evropian dhe të vëzhguar nga KNKK me synimin për të mbështetur përpjekjet për të zgjidhur fatin e personave të zhdukur të mbetur,

-Të monitorojë dhe mbështesë punën dhe progresin e bërë nga Grupi Punues për Personat e Zhdukur përmes Komisionit të Përbashkët. Në këtë kontekst, palët do të rishikojnë dhe përditësojnë Termat e Referencës dhe kuadrin e Përgjithshëm të Grupit të Punës.

-Detajet operacionale do të bien dakord në takimin e ardhshëm të Dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve.

Kurti-Vuçiq dakordohen për deklaratën mbi të pagjeturit

Në orën 18:25 minuta, në Bruksel, me ndërmjetësimin e Shefit të BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Josep Borrell dhe Emisarit për dialogun, Miroslav Lajçak, ka filluar takimi i nivelit  të lartë, Kosovë-Serbi.

Nga ky takim, mes  kryeministrit Albin Kurti e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e Josep Borrell, shefit të BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri si dhe Emisarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, vjen edhe lajmi i parë.

Siç njofton korrespondentja e RTK-së nga Brukseli, Gjeraqina Tuhina, liderët kanë adoptuar deklaratën mbi të pagjeturit gjatë luftës.

Pritet që kjo deklaratë të publikohet së shpejti edhe në faqen zyrtare të BE-së.

Nis takimi Kurti-Borrell/Lajçak-Vuçiq

Përkatësisht, takimi ka nisur mes kryeministrit Albin Kurti e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e Josep Borrell, shefit të BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri si dhe Emsiarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Korrespondentja e RTK-së nga Brukseli, Gjeraqina Tuhina,  njoftoi se për dallim nga herët e kaluara, këtë herë nuk pati takime dypalëshe.

Kjo pasi në rastet e kaluara, Josep Borrell,shef i BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri si dhe Emisari për dialogun, Miroslav Lajçak, kanë zhvilluar takime dypalëshe, një herë me kryeministrin kosovar Kurti e më pas me presidentin serb, Vuçiq.

Tuhina tha se këtë herë, sipas agjendës, është paraparë të shkohet drejtpërdrejtë në takim të përbashkët.

Të pagjeturit dhe draft statuti për Asociacionin janë dy pikat për të cilat do të diskutohet.

 

Më Shumë

Për katër muaj 25 të vdekur nga aksidentet në Kosovë

25 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve që kanë ndodhur gjatë periudhës janar-prill të këtij viti. Sipas statistikave të policisë shihet se gjatë...

146 vite nga Lidhja e Prizrenit, Çeku: Ngjarje historike që vazhdon të frymëzoj edhe sot

Sot janë bërë 146 vite nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në këtë përvjetor të kësaj ngjarjeje madhore Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, Lidhjen...

Lajmet e Fundit