22.8 C
Prizren
E enjte, 11 Gusht, 2022

Jahjaga: Çdo përpjekje për manipulim të votës do të ndëshkohet fuqishëm

Atifete jahjagaPresidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga u takua sot me përfaqësues të institucioneve përgjegjëse për organizimin, sigurinë dhe mbarëvajtjen e zgjedhjeve komunale në Kosovë, kryetaren e KQZ-së, Valdete Daka, kryetarin e KGJK-së, Enver Peci, kryetarin e Gjykatës Supreme, Fejzullah Hasani, kryeprokurorin e shtetit, Ismet Kabashi, prokuroren e shtetit, Laura Pula, kryetarin e PZAP, Shukri Sulejmani, dhe drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni.

Si thuhet në komunikatën për media të Presidencës, përfaqësuesit e këtyre institucioneve e njoftuan Jahjagën me përgatitjet e deritashme për zgjedhjet dhe angazhimin e tyre për të siguruar dhe garantuar një proces të rregullt e të qetë zgjedhor. Ata thanë se kanë shtuar kapacitet për ditën e zgjedhjeve për të garantuar proces demokratik zgjedhor. Njëkohësisht, ata dhe Presidentja theksuan rëndësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të drejta, demokratike, të lira, të ndershme dhe gjithëpërfshirëse në gjithë territorin e vendit.

Pas këtij takimi, Jahjaga dha një deklaratë për media, në të cilën tha se vota e qytetarëve është e paprekshme, e pashkelshme dhe e lirë. “Çdo përpjekje për të prekur këtë votë dhe çdo përpjekje për të manipuluar me këtë të drejtë të qytetarëve të lirë të Republikës së Kosovës do të ndëshkohet fuqishëm. Shkeljet janë të patolerueshme dhe të papranueshme, sepse ato do ta pengojnë rrugën tonë drejt ndërtimit të shtetit demokratik, të lirë dhe të barabartë me të gjitha shtetet e tjera kudo në Evropë”.

Në fund të kësaj deklarate, Jahjaga ftoi të gjithë qytetarët, pa marrë parasysh përkatësinë e tyre kombëtare, fetare apo gjinore, që të dalin të gjithë në zgjedhje dhe të votojnë njerëzit që konsiderojnë se e meritojnë t’i përfaqësojnë interesat e tyre në zbatim të kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë, të rendit dhe të sundimit të ligjit.

Më Shumë

Kërkohet miratimi i Ligjit për pagat, paralajmërohet grevë në arsim

Gjatë ditës së sotme janë takuar Kolegjiumi për arsim në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit,...

Konflikti në Ukrainë pritet t’i kushtoj Gjermanisë mbi 260 miliardë euro

Lufta në Ukrainë dhe çmimet e larta të energjisë po i kushtojnë Gjermanisë qindra miliarda euro, thuhet në një studim të fundit. Ekonomia gjermane...

Lajmet e Fundit