2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Janjiq: Serbët e kanë obligim të dalin në zgjedhje

Dushan Janjiq.“Serbët e veriut të Kosovës, sikur edhe të gjithë serbët e Kosovës, kanë për obligim të dalin në zgjedhje, pasi që ky edhe detyrim që del nga Marrëveshja e Brukselit e nënshkruar në prill të këtij viti, në mes të Daçiqit dhe Thaçit”, ka thënë analisti, Dushan Janjiq.

Ai këto komente i ka bërë për FoNet, duke iu referuar siç e ka quajtur “realitetit të ri”.“Serbët duke marrë pjesë në zgjedhjet e 3 nëntorit, kanë mundësinë e vetme për të marrë pjesë në qeverisjen lokale të komunitetit të tyre. Kjo është e vetmja mënyrë për të ndërtuar një lloj autonomie dhe Bashkësie të Komunave. Mirëpo, mendoj që pjesëmarrja në zgjedhjet lokale të nëntorit do të jetë më e ulët në veri, se sa në pjesët e tjera të Kosovës”, tha Janjiq.

Janiq i ka porositur serbët e Kosovës që t’i votojnë ato subjekte politike që e kanë programin më të mirë.

Më Shumë

Koloneli Menger nga kontingjenti i 68-të i KFOR-it viziton “Loyola-Gymnasium”

Jemi shumë të lumtur që kemi mundur të mirëprisnim Kolonelin Menger dhe asistentin e tij nga kontingjenti i 68-të i KFOR-it në Asociacionin “Loyola...

Gjendet e vdekur një foshnje e porsalindur afër Parkut të Qytetit në Prizren

Një foshnjë e porsalindur është gjetur pa shenja jete sot në afërsi të Parkut të Qytetit. Rastin e ka konfirmuar për Insajderin, zëdhënësi i Policisë...

Lajmet e Fundit