15.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

Joe Bideni dënon sulmet raciste kundër njerëzve aziatikë

Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar nga amerikanët që të flasin kundër urrejtjes duke thënë se “heshtja jonë është bashkëpunim” përballë akteve raciste.

Bideni e ka bërë këtë deklaratë gjatë një vizite në Georgia ku është takuar me liderë azio-amerikanë, pak ditë pas sulmit në Atlanta ku mbetën të vrara 6 gra aziatike në tri qendra të masazheve.

Megjithëse policia nuk e ka quajtur garën motivin e sulmit, ajo erdhi mes një rritjeje të dhunës anti-aziatike.

“Krimet me motive urryese ndaj njerëzve aziatikë janë rritur gjatë pandemisë me koronavirus dhe racizmi ka qenë një helm i shëmtuar që prej kohësh e përndjek dhe e mundon kombin tone”, është shprehur presidenti Biden.

Më Shumë

120 të vdekur dhe 850 të plagosur në Indi, pas një përplasjeje mes dy trenave

Më shumë se 120 persona kanë mbetur të vdekur dhe 850 të tjerë janë plagosur pas një përplasjeje mes dy trenave në shtetin lindor...

PSG futet në garë për mbrojtësin e Arsenal-it

Paris Saint-Germain është futur në garë për transferimin e mbrojtësin të Arsenal-it, William Saliba-n. Qendërmbrojtësi francez ka qenë një nga lojtarët më të rëndësishëm në...

Parashikimi i motit

Lajmet e Fundit