13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

Joshua: Gati për duelin me Fury-n, ja si mund të zhvillohet meçi

Anthony Joshua këmbëngul se është i gatshëm të përballet në një duel britanikësh me Tyson Furyn, madje edhe me dyer të mbyllura (për shkak të Koronavirusit), pavarësisht se do të fitonte 6.5 milionë stërlina (8 milionë dollarë) më pak.

Fury, kampion në WBC dhe Joshua, “mbreti” i IBF, WBO dhe WBA, janë në rrugën e duhur për një megapërballje për të kurorëzuar kampionin e padiskutueshëm në peshat e rënda. Një përplasje e tillë do të mbushte çdo impiant dhe ka të ngjarë të jetë lufta më e pasur në historinë e boksit në Mbretërinë e Bashkuar.

“Nëse (promovuesi) Eddie Hearn thotë se ka arrituar të sigurojë duelin me Tyson Furyn, por do të duhet të zhvillohet me dyer të mbyllura, jam gati të pranoj,” – tha Joshua për DAZN.-

“Nëse nuk përballemi tani, nuk mendoj se Tyson Fury do të jetë vërdallë kur të kemi mundësi sërish për t’u ndeshur në salla të mëdha, plot me njerëz. Më duhet ta shfrytëzoj tani rastin, ndërsa ai është aty. Jam gati të luftoj edhe për 8 milionë dollarë me pak.”AJ pranoi mungesa se spektatorëve do të ndikonte thellë në performancën e tij, por ai këmbëngul:“Fitorja mbetet fitore, pjesë e historisë.”

Dueli mes Joshuas dhe Tyson Furyt duket se do të zhvillohet në fillim të vitit të ardhshëm. Joshua pritet të përballet këtë verë sfiduesin e detyrueshëm të IBF, Kubrat Pulev, ndërsa Fury është i vendosur për një duel të tretë me Deontay Wilder.

Më Shumë

Letra e Lasgush Poradecit për Kristo Konon: Kam qenë i sëmurë, mbeta në shtëpi

Një letër e mrekullueshme që Lasgush Poradeci i dërgon kompozitorit Kristo Kono në vitin 1948, pasi ky i fundit kishte kompozuar për poezitë e...

Qeveria miraton Projektligjin për Fondit Sovran, Kurti: Kjo nismë do të rezultojë me stabilizim të ekonomisë

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar Projektligjin për themelimin e Fondit Sovran të Republikës së Kosovës. Në mbledhje të qeverisë, kryeministri Albin Kurti ka thënë...

Lajmet e Fundit