8.8 C
Prizren
E premte, 19 Prill, 2024

Kabashi premton hapjen e vendeve të punës edhe në Atmaxhë

luli atmaxhKandidati i koalicioni AAK-LDD, Lulëzim Kabashi në kuadër të fushatës zgjedhore është takuar me banorët e fshatit Atmaxhë.

Ai edhe në këtë fshat ka premtuar se gjatë katër viteve të ardhshme, synim kryesor do ta ketë zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve të reja të punës.

Duke folur për investimet në sektorin e bujqësisë, Kabashi tha se Komunës së Prizrenit, i duhet të investojë 2500 euro për të hapur një vend pune në bujqësi.

“Kjo është shumë e lehtë, por duhet vullnet dhe dëshirë për ta realizuar këtë”. Kabashi premtoi krijimin e pikave grumbulluese të qumështit, investime në minisera pa participim (fillimisht me 100 metra katrorë), investime në miniferma (3 deri në 5 krerë lopë), dhe mbi të gjitha sigurim të tregut.

Ai para banorëve të këtij fshati foli edhe për sektorin e turizmit. “Do të krijohen kushtë të tilla të cilat do të joshin turistët e huaj, që të qëndrojnë më shumë se një ditë në vendin tonë”.

Ndërkaq, sa i përket sektorit të ndërtimit, Kabashi tha se në Prizren, ndërtimi sapo ka filluar, dhe ky ndërtim duhet të organizohet, që të mos shkelen planet rregullative, si në zonën urbane ashtu edhe në zonat rurale.

”Do të përkujdesemi që gjatë katër vjetorit të ardhshëm ti kemi të gjitha planet rregullative urbane“, tha Kabashi. Ai premtoi se për katër vite do të punësoi një antarë për cdo familje në Prizren.

Para banorëve të fshatit Atmaxhë, të cilët ishin prezentë në këtë takim, foli edhe kryetari i Degës së AAK-së në Prizren, Fatmir Kastrati. Ai tha se menaxhimi i Komunës së Prizrenit nga kryetari i ardhshëm, Lulëzim Kabashi, dhe koalicioni AAK-LDD, do të jetë shembull i qeverisjes për zgjidhjen e të gjitha brengave të qytetarëve të komunës së Prizrenit./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Ballkani fiton dhe e konsolidon pozitën e parë në tabelë

Ballkani e ka konsoliduar udhëheqjen e tabelës së Superligës së Kosovës në futboll, duke bërë dy pikë më shumë se sa Drita dhe pesë...

Ish-gazetari Ramadan Baraliu aderon në Vetëvendosje

Ish-gazetari dhe politikologu, MSc. Ramadan Baraliut ka aderuar sot në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ëshvë mirëpritur nga kryetari i Qendrës së LVV-së në Prizren, Artan Abrashi...

Lajmet e Fundit