15.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Karriera e Januzaj drejt rënies, pritet transferimi në Turqi

Adnan Januzaj pak vite më parë ishte një nga talentet më premtues në Evropë. I dal nga akademia e Manchester United dhe aktivizimi me ekipin e parë të “Djajve të Kuq”, bëri që gjithë kontinenti i vjetër të fliste për të.

Shqipëria ishte një nga kombëtaret që synonte ta kishte në gjirin e saj super talentin Januzaj. Mirëpo, asokohe ai vendosi të përfaqësonte vendin e tij të lindjes, Belgjikën. Me këta të fundit u paraqit në vetëm 15 ndeshje, ku shënoi dhe një gol.

Teksa pritej një karrierë e shkëlqyer nga Januzaj, tashmë në moshën 27-vjeçare ai duket se është shumë larg pritshmërive.

Pasi u aktivizua pak kohe te United, ai u huazua në ekipe si Borussia Dortmund, Sunderland dhe në fund u shit përfundimisht te Real Sociedad. Në La Liga ai luajti me Sociedad nga 2017 deri në 2022, ku më pas u transferua te Sevilla, ku dhe aktivizohet aktualisht.

Ecuria e tij te Sevilla nuk është në rrugën e duhur. Ai nuk preferohet nga trajneri dhe po synon largimin. Mirëpo, teksa merkato e janarit është mbyllur në ligat më të mëdha evropiane, Januzaj duket se ka vetëm një derë të hapur ku mund të vazhdojë karrierën.

Sipas gazetës katalanase “Mundo Deportivo”, Januzaj ka ofertë nga gjigandët turq të Istanbul Basaksehir. Merkato e transferimeve në Turqi nuk është mbyllur ende dhe Januzaj ka kohë për të mbyllur marrëveshjen deri të martën e ardhshme.

Më Shumë

Erdogan thotë se Putini mund të vizitojë Turqinë në prill – tregon edhe arsyen e vizitës së presidentit rus

Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka thënë se homologu i tij rus Vladimir Putin mund të udhëtojë në Turqi më 27 prill për të marrë...

Joshua synon ‘ringjalljen’ sot në super meçin ndaj Franklinit

Anthony Joshua do të kthehet në ring këtë të shtunë mbrëma, ku do të përballet me Jermaine Franklin në O2 Arena. Lufta do të jetë...

Lajmet e Fundit