7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Kështu nisi edicioni i 33-të i Festivalit “Hasi Jehon”

Në Gjonaj të Hasit, në Kodrën e Pajtimit, dje ka filluar edicioni i 33-të i Festivalit “Hasi Jehon”. Festivali nisi me ekspozitën e prodhimeve të bukës, ndërsa festivalin e hapi drejtori i Kulturës Rinisë dhe Sportit në Komunën e Prizrenit, Adem Morina. Mikpritësi ShKA “Malësori” e hapi mbrëmjen e parë, ndërsa Shoqëritë Kulturore Artistike “Çeta e Profetëve” nga Deçani dhe “Katarina Josipi” nga Zymi u paraqitën me programet e tyre.

Haziz Hodaj, drejtor i Festivalit falënderoi pjesëmarrësit e pranishëm.

“Ne hasajnët kur të bëjmë postime, në mënyrë ironike na thonë, hajt shkoni qitni bukë ju hasjanët, se nuk dini tjetër sen. Po është e vërtetë bukën e kemi armën kryesore, është trashëgimia jonë shpirtërore, por edhe trashëgimia jonë ekzistenciale, kështu që në hapje të Festivalit në dhjetëvjetëshin e fundit e kemi praktiku që ta hapim edhe ekspozitën e prodhimit të bukës, të gjitha prodhimeve, duke filluar nga buka e misrit, bukën pogaqe deri te prodhimet më moderne të furrave për të tregu se ne jemi hasjanë, por dimë edhe punë të tjera me bo”, ka thënë ai.

Adem Morina, drejtor i Kulturës Rinisë dhe Sportit pasi i përshëndeti të pranishmit në emër të kryetarit Shaqir Totaj, i cili gjendet në një udhëtim zyrtar, uroi për edicionin e 33-të të Festivalit “Hasi Jehon”.

“Festivali Hasi Jehon na ka munguar qe dy vite, në kohën e pandemisë, kështu që erdhi viti 2022 që Hasi dhe jo vetëm Hasi, por të gjitha trevat shqiptare, ta kemi një festival mbarëkombëtar. Ne si Drejtori e Kulturës jemi pranë Festivalit “Hasi Jehon dhe të gjitha atyre festivaleve që promovojnë vlerat kulturore, të trashëgimisë, kështu që e përgëzoj drejtorin e Festivalin dhe ju urojmë suksese të gjitha grupeve arstistike”, ka thënë ai.

 

Më Shumë

Moti sot: Kryesisht me diell, temperaturat deri në 15 gradë Celsius

Të enjten mbi Kosovë, parashihet të mbajë mot kryesisht me diell. Sipas Meteo Kosova, temperaturat minimale do të lëvizin nga minus dy deri në një...

Lirohet pas intervistimit personi që e goditi me veturë bashkëshortin e Shkurte Fejzës

Personi që që goditi me veturë Hajrush Behlulin, bashkëshortin e këngëtares Shkurte Fejza, është liruar pas intervistimit. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësi...

Lajmet e Fundit