1.8 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

“Play-off”/ Përballje të zjarrta në gjysmëfinale

Emocionet po rriten dhe adrenalina po shtohet. Gjysmëfinalet e Play-off-it pritet të sjellin përballje të zjarrta.

Skuadra që shënon tri fitore kualifikohet në finale. Takimi i parë është ndërmjet Golden Eagle Yllit dhe Sigal Prishtinës.

Ylli ishte lider në garat e rregullta dhe kampion aktual, ndërsa prishtinasit në çerekfinale eliminuan Prizrenin 16. Në garat e rregullta therandasit kishin 22 fitore e gjashtë humbje, kurse prishtinasit 15 fitore e 13 humbje. Në katër përballjet direkte të këtij edicioni, katër fitore shënoi skuadra nga Theranda.

Të dy skuadrat synojnë të nisin me fitore serinë e “play-off”-it të gjysmëfinaleve. Përballja tjetër është ndërmjet Trepçës dhe Pejës. Mitrovicasit përfunduan garat e rregullta në pozitën e dytë, kurse pejanët eliminuan Bashkimin për tu kualifikuar në gjysmëfinale. Në Kampionat, ‘Xehetarët’ kishin 19 fitore e nëntë humbje, ndërsa verdhezinjtë 18 fitore e dhjetë humbje.

Në Superligë u përballën katër herë, ku tri fitore shënuan mitrovicasit dhe një pejanët. Në Kupë gjithashtu kishte fituar skuadra nga Mitrovica, që fitoi trofeun e çmuar, kurse skuadra nga Peja ka fituar titullin e Ligës Unike. Të dy skuadrat duan trofeun e dytë për këtë edicion.

Gjysmëfinalet 

Të shtunën takohen:

20:30 Golden Eagle Ylli – Sigal Prishtina

Të dielën takohen:

17:00 Trepça – Peja

Më Shumë

Specialja mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të përjetshëm, thotë Trendafilova

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Ekaterina Trendafilova, ka thënë se Gjykata Speciale mund të shqiptojë edhe dënime me burgim të...

Vërmicë: Sekuestrohen rreth 270 kilogramë mish të pa përdorshëm

Policia e Kosovës ka sekuestruar 270 kilogramë mish në pikëkalimin kufitar Kosovë – Shqipëri nga dy shtetas shqiptarë. Sipas policisë, gjatë kontrollit në njërin automjet,...

Lajmet e Fundit