35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

KFOR-i premton bashkëpunim kundër etheve hemorragjike në Malishevë

begaj me kforKryetari i Komunës së Malishevës,Ragip Begaj ka pritur një delegacion të KFOR-it gjerman në Kosovë, të prirë nga togeri i marinës gjermane Benjanim Rapp.

Begaj dhe Rapp në këtë takim kanë biseduar për çështjen e etheve hemorragjike, thumbimin nga rriqrat dhe bashkëpunimin e ndërsjellë në këtë fushë të sigurisë në shëndetësi.

“Jam i shqetësuar për këtë situatë me ethet hemorragjike, pasi ky virus po merr jetën e njerëzve tanë. Është i formuar këshilli ndërministror që merret direkt me këtë çështje dhe me masat parandaluese, por ne jemi të shqetësuar për shëndetin e qytetarëve tanë”.

“Unë ju falënderoj për interesimin tuaj dhe kërkoj që të bashkëpunojmë në këtë drejtim, në mënyrë që të zvogëlojmë rastet e infektimit nga ethet hemorragjike, qoftë të qytetarëve tanë, ashtu edhe të pjesëtarëve të KFOR-it”, tha Begaj.

Togeri i marinës gjermane Benjanim Rapp,tha se KFOR-i po e përcjell situatën dhe shqetësimin për ethet hemorragjike.

Ai tha se KFOR-i do të jenë në kontakt edhe me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, në mënyrë që të bashkëpunojmë në këtë drejtim, për të mbrojtur jetën e njerëzve./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Në Prizren u promovua romani “Hanifja” i autorit Ramadan Reshitaj

Romani "Hanifja" i autorit Ramadan Reshitaj u promovua në Prizren. Shkrimtarët këtë roman të Reshitajt e kanë krahasuar me romanin "Malësorja" të Nazmi Rrhamanit. Redaktori...

Prizren: Përfundon ndërtimi i fushës së futbollit në Shkollën e Mjekësisë ‘Luciano Motroni’

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se ka përfunduar ndërtimi i fushës së futbollit në Shkollën e Mesme të Lartë të Mjekësisë "Luciano Motroni" në...

Lajmet e Fundit