17.8 C
Prizren
E hënë, 19 Korrik, 2021

Kompania britanike kërkon rreth 200 milionë euro dëmshpërblim nga Kosova për minierën e Malishevës

Kompania britanike ‘Fox Marble’ për mermer po kërkon 195 milionë euro nga Kosova lidhur me të drejtat për minierën e Malishevës. Madje, kjo kompani po kërkon mbështetjen e qeverisë britanike për këtë kontest.

Kompania ka ngritur procedura arbitrazhi në Komisionin e OKB-së për Tregti Ndërkombëtare kundër Republikës së Kosovës, nën pretendimin se shteti nuk ka arritur t’ia mbrojë të drejtat, raporton “The Telegraph“, transmeton Gazeta Sinjali.

Përmes dokumenteve të paraqitura në OKB, “Fox Marble” pretendon se dy vjet më parë, nënshkroi një marrëveshje me kompanitë vendase “Green Power” dhe “Scope”, që do i jepte kompanisë britanike mundësi për kontrolluar minierën, duke ia dorëzuar aksionet firmës.

Fox pretendon se marrëveshja hapi rrugën për një plan zgjerimi prej 100 milion eurosh, që do të ndihmonte prezencën e një prej kompanive më të mëdha private në Kosovë, në krijimin e vendeve të punës.

Sidoqoftë, dokumentet e arbitrazhit pretendojnë se përpara se drejtorët e Fox-it të arrinin transferimin e aksioneve, pronarët e “Green Power” dhe “Scope”, përmes avokatëve të tyre, sfiduan vlefshmërinë e marrëveshjes, duke thënë se marrëveshja ishte anuluar.

Kur Fox u përpoq të regjistronte pronësinë e “Green Power” dhe “Scope” me departamentin e regjistrimit të biznesit ARBK të Kosovës, aplikimi u refuzua.

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale gjithashtu tërhoqi licencën e ndërmarrjes.

Në dokumentin e dërguar në arbitrazh, tutje thuhet se kjo nënkuptonte “humbje të konsiderueshme financiare. Ata gjithashtu humbën një mbështetës të madh financiar nga SHBA që do të kishte ndihmuar në financimin e 40 guroreve dhe fabrikave në Kosovë”.

Zyrtarë brenda Qeverisë së Kosovës i kanë thënë mediumit britanik se nëse Fox e fiton rastin në arbitrazh, kërcënohet stabilitetin e ekonomisë së shtetit tonë.

Mediumi britanik ka kontaktuar një zëdhënës nga Qeveria Kurti, i cili barti fajin te qeveritë e tjera.

“Akuzat e bëra nga kompania kanë të bëjnë me qeveritë e mëparshme. Kjo është një qeveri e re me përparësi të politikave që përfshijnë forcimin e shtetit ligjor dhe tërheqjen e investimeve të huaja”, citohet të ketë thënë ai

Më Shumë

Nëntë persona vdesin nga përmbytjet në Gjermani

Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur në Gjermani pasi shirat e rrëmbyer i kthyen rrugët në përrenj...

Malishevë: I kërkoi 550 euro t’ia paraqesë provimin për patentë shofer, arrestohet

Një person është arrestuar pasi  ka kërkuar ryshfet prej 550 eurosh në këmbim të mundësisë së paraqitjes së provimit për patentë shofer. Ngjarja ka ndodhur...

Hiqen tarifat për studentët e nivelit Bachelor dhe Master në UP

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë e Inovacionit, Arbërie Nagavci ka njoftuar janë hequr tarifat për nivelin Bachelor dhe Master në Universitetin e Prishtinës. Kështu ka...

Vazhdon inspektimi në marketet ushqimore në Malishevë

Komuna e Malishevës ka njoftuar se është duke vazhduar inspektimi në marketet ushqimore në gjithë territorin e kësaj komune. Në njoftimin për media të komunës...

Totaj thotë se fshati Tupec ka mungesë të ujit të pijes

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, është takuar me kryetarin e fshatit Tupec të Hasit, me të cilin ka biseduar rreth...

Arrestohet i dyshuari kryesor për vrasjen e presidentit të Haitit

Policia në Haiti ka arrestuar një person, që beson se është “i dyshuari kryesor” në organizimin e vrasjes së presidentit të Haitit, Jovenel Moise. Policia...

Ylli televiziv tregon pamjen e re pas operacioneve të shumta

Katie Price ka treguar të enjten pamjen e saj krejt të re, gjatë një eventi në Essex. Prej disa muajsh ajo qëndroi në Turqi,...

Shtyhet gjykimi ndaj policit të akuzuar për rrahjen e dy personave në stacionin policor të Malishevës

Me kërkesë të avokatit Emrush Kastrati është shtyrë gjykimi ndaj zyrtarit policor, Mehdi Hoxha, i akuzuar për veprat penale “keqtrajtimi gjatë ushtrimit të detyrës...

Pesë raste pozitive me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Pesë raste pozitive me COVID-19 dhe zero vdekje janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Numri i rasteve aktive aktualisht është 132 ndërkohë...

LDK-ja i kundërpërgjigjet Haskukës: Je i nervozuar me Vetëvendosjen

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren i është kundërpërgjigjur akuzave të kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka. Sipas këtij subjekti politik, Haskuka është i nervozuar me...

LDK: Pushteti i Prizrenit u tregua i paaftë me mësimdhënësit

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK)në Prizren e ka kritikuar pushtetin lokal për paaftësi në realizimin e projektit për sigurimin e shujtave ditore për mësimdhënësit. “Bazuar në...

Totaj për VV-në e Prizrenit: Nuk e kam besuar që janë kaq të dobët

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se qeverisja lokale e VV-së në...

“Nuk i gjej dot vajzat, s’di a janë gjallë”, babai në Gjermani kërkon ndihmë pas përmbytjeve

Të paktën 58 persona kanë humbur jetën kurse me dhjetëra të tjerë janë raportuar të zhdukur nga përmbytjet masive në Gjermani Një baba i dëshpëruar...

Prizren, një baba sulmohet fizikisht dhe kanoset nga djali i vet

Një burrë nga Prizreni ka raportuar dje policinë se është sulmuar fizikisht dhe kanosur nga djali i tij. Sipas njftimit, i dyshuari është arrestuar dhe...

Plani i Biden për ta çuar vaksinën në çdo shtëpi

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve konfirmuan se zonat ku vaksinimi ishte në shkallën më të ulët po shohin rritje të shtrimeve...

Digjen dy vetura në Dragash

Në Dragash gjatë ditës së djeshme në një depo me pjesë të automjeteve janë djegur dy vetura. Policia ka njoftuar se vetura e djegura ishin...

Lajmet e Fundit