0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Kompozitori francez në krye të jurisë në Festivalin e Filmit në Venedik

89391Për herë të parë, një kompozitor do të drejtojë jurinë ndërkombëtare të Festivalit të Filmit në Venedik.

Organizatorët kanë njoftuar sot se presidenti i jurisë për këtë vit do të jetë kompozitori francez, Alexandre Desplat, gjashtë herë i nominuar për Oskar dhe fitues i çmimit, “Golden Globes”.

Karriera e tij përfshinë edhe angazhimin në filmat “Godzilla”, “The Kings Speech”, “Argo” dhe “Philomena”.

Desplat e ka filluar karrierën e tij në kinemanë franceze, ndërsa angazhimin në Hollyëood e ka nisur në vitin 2003 pas komponimit të muzikës për filmin, “Girl ëith e Pearl Earring”.

Edicioni i 71-të i festivalit të filmit në Venedik, që shpesh paraqet filma artistik jo konvencional, fillon më 27 gusht dhe përfundon më 6 shtator.

Juria e përbërë prej nëntë personave në fund e jep “Luanin e Artë” për filmin më të mirë dhe shtatë çmime të tjera.

Më Shumë

Pse janë të rëndësishme për luftën në Ukrainë, tanket amerikane Abrams?

Administrata amerikane po përgatitet të japë dritën jeshile për dërgimin e një “numri të konsiderueshëm” tankesh Abrams M1 në Kiev. Kjo është raportuar nga burime...

Përvjetori i vdekjes së Ismail Qemalit

Sot bëhen 104 vjet nga vdekja e atit të pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarit të madh Ismail Qemali. U lind në Vlorë, në vitin 1844, biri...

Lajmet e Fundit