8.8 C
Prizren
E martë, 19 Tetor, 2021

Komunat të gatshme për fillimin e vitit shkollor

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka diskutuar sërish me Drejtoritë Komunale të Arsimit, lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor, me prezencë fizike dhe orar të plotë në kushte pandemie.

“Kështu, Drejtorët Komunal edhe një herë shprehën angazhimin e tyre në marrjen e të gjitha masave përgatitore për fillimin e vitit të ri shkollor 2021/2022, sipas protokolleve dhe rekomandimeve të institucioneve shëndetësorë për organizimin e mësimit në kushte të pandemisë. Gjatë takimit, Kryesuesi i Kolegjiumit të Arsimit, Besim Avdimetaj, në këtë takim tregoi që deri më tani, ka qenë një koordinim i mirë rreth procesit të fillimit të vitit shkollor, dhe se komunat janë të gatshme të fillojnë me çfarëdo vendimi rreth skenarëve të Ministrisë së Arsimit dhe që mësimi të jetë sa më mirë i organizuar kërkohet që të jetë një planifikim sa më i mirë”, thuhet në njoftim.

AKK ka theksuar se përkundër angazhimit maksimal për mbarëvajtjen e procesit mësimor, Kolegjiumi për Arsim spikati shqetësimet e tyre lidhur me sfidat e vazhdueshme në procesin e arsimit komunal mbesin të njëjta për të gjithë, ku në bashkëbisedim edhe një herë u përmendën një varg çështjesh të cilat janë pengesë në zhvillimin e mirëfilltë të procesit mësimor në komuna.

“Njëra ndër problematikat e evidentuara mbetet çështja e lehonave dhe mësimdhënësve me sëmundje kronike të cilët janë të liruar nga prezenca fizike në shkolla për shkak të pandemisë, andaj edhe paraqiten mungesa të theksuara në mbarëvajtjen e një procesi të rregullt mësimor në shkolla. Edhe pse një gjë e tillë është premtuar nga institucionet qendrore, gjegjësisht për lirimin e tyre nga obligimi për t’u paraqitur ne vende pune dhe për zëvendësimin, ende nuk ka një fond të caktuar për zëvendësimin e mësimdhënësve shtesë.

Po ashtu u potencua edhe çështja e udhëzuesit të rishikuar nga MASHTI për organizimin e mësimit në fillimin e vitit të ri shkollor, i cili nuk kishte konsultime paraprake me institucionet lokale. Andaj, kjo paraqet sfidë për shkak të kritereve të cilat do të jenë vështirë të zbatueshme sidomos në institucionet shkollore të cilat kanë një numër të madh të nxënësve”, thuhet në njoftimin për media.

AKK ka bërë të ditur se në respektim të masave dhe distancës së propozuar duhet të punohet në disa grupe, ku edhe shkakton probleme ne funksion të duhur të procesit mësimor, andaj MASHT-i duhet të këshillohet me DKA-të, në gjetjen e alternativave të duhura për një fillim të duhur të procesit arsimor.

“Kolegjiumi për Arsim shpreh bindjen se e vetmja zgjidhje mbetet vaksinimi në masë i qytetarëve, me mundësi rishikimi për vaksinimin e të rriturve por edhe të nxënësve në shkolla në ruajtjen e shëndetit të nxënësve, mësimdhënësve dhe të gjithë pjesëmarrësve të institucioneve edukativo-arsimore”, thuhet në njoftim.

 

Më Shumë

Trajnerët nga Kosova në Turqi për avancim profesional

Në kuadër të programit zhvillimor të FIBA YDF dhe bashkëpunimit ndërmjet Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe asaj të Turqisë, këtë javë në Stamboll...

Intensitet i vogël i votuesve këtë mëngjes në Rahovec

Në qendrën më të madhe të votimit në Rahovec – në shkollën “Isa Boletini” ka një intensitet të vogël të votuesve mëngjesin e kësaj...

Numërohen 100% të votave, Bali Muharremaj fiton në Suharekë

Bali Muharremaj pritet që të udhëheq për katër vite me Suharekën, shkruan Gazeta Express. Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Bali Muharremaj ka fituar...

Aksident mes dy veturave në Suharekë – Pamje nga vendi i ngjarjes

Një aksident trafiku ka ndodhur sot rreth orës 07:55 në Topliqan të Suharekës, shkruan Gazeta Sinjali.   Kështu ka bërë të ditur një sinjalizues i Gazetës...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, kishte goditur një person me dorezë të armës me gaz

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më 20 gusht 2021, në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim i...

“Loyola–Gymnasium” në Prizren shpall konkurs për dy mësimdhënës/ mësimdhënëse

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për dy mësimdhënës/ mësimdhënëse. VENDE TË LIRA PUNE Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall të lira këto vende pune: ? Një mësimdhënës ose mësimdhënëse të...

Haskuka: Prizreni nuk do të ketë balotazh

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti mori pjesë mbrëmë në tubimin e kandidatit për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ky...

Skandali/ Mbi 40 mijë qytetarë kanë marrë përgjigje të gabuar të testit Covid

Zyrtarët britanikë po përballen me pyetje dhe kritika në lidhje me kompaninë e testimit Covid, “Immensa” të lidhur me rezultatet e dyshuara të gabuara...

Kë do ta përkrah LDK në Prizren, përgjigje interesante e Anton Qunit

Pas numërimit të mbi 98 përqind të votave në Prizren, Lidhja Vetëvendosje prin me 40.12 përqind ndërkaq pasohet nga Totaj me 31.29 përqind dhe...

Putini: Rusia është e gatshme të rrisë eksportin e gazit

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë të mërkurën se Moska është “e gatshme” të rrisë eksportin e gazit, ndërkohë që disa vende në Evropë...

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për...

Prizren/ 52-vjeçarja me probleme mendore tenton të bëjë vetëvrasje

Një grua e moshës rreth 52-vjeçare në Prizren dje ka tentuar t’i jap fund jetës së saj, shkruan Gazeta Sinjali. 52-vjeçarja dyshohet se ka konsumuar...

Hapen qendrat më të mëdha të votimit në Prizren

Në orën 07:00 të mëngjesit janë hapur qendrat më të mëdha të votimit në Podujevë e Prizren. Në Prizren janë 71 qendra votimit ku të...

Drogë, armë e terror/ Rrëfimu i dezertorit nga Koreja e Veriut

Kim Kuk-song ndodhet tashmë larg vendit të tij komunist, por zakonet e vjetra të fshehtësisë nuk i ka harruar. Kaloi 30 vjet duke punuar në...

Newcastle e dëshiron Zidanen

Newcastle United është duke menduar seriozisht për zëvendësimin e trajnerit aktual, Steve Bruce. Drejtuesit arabë, që blenë klubin e Premier Ligës së fundmi, po mendojnë...

Sot ngritje e lehtë e temperaturave, nesër rikthehet sërish shiu

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se sot parashihet të mbajë mot kryesisht u vranët dhe me rritje të lehta të...

Lajmet e Fundit