8.8 C
Prizren
E enjte, 18 Nëntor, 2021

Konfirmohet mbajtja e DokuFestit

Prej kur është shfaqur koronavirusi në Kosovë edhe qytetin e Prizrenit e ka kapluar heshtja.

Këtij vendi janë duke i munguar zhurma e njerëzve, të qeshurat e fëmijëve, përqafimet e të dashuruarve, por edhe vizitorët të cilët ndalesë të padiskutueshme e kanë Shatërvanin.

Të mos flasim për gjallërinë e këtij vendit gjatë muajve të verës, sidomos gjatë ditëve të festivalit të filmit dokumentar dhe atij të shkurtër, DokuFest.

Ndonëse deri para pak ditëve ishte në pikëpyetje organizimi i edicionit të sivjetmë, drejtoresha e festivalit, Linda Llulla, së bashku me ekipin organizativ të festivalit si dhe Komunën e Prizrenit, kanë konfirmuar se DokuFesti do të mbahet, duke bërë që sado pak ti kthehet gjallëria këtij qyteti.

Kjo do bëhet e mundur përmes shfaqjes së filmave nëpër lagje të ndryshme të Prizrenit, ku qytetarët do të mund t’i shikojnë nga ballkonet e shtëpive të tyre.

Shfaqja e këtyre filmave është pjesë e programit “DOKU N’BALLKON”, që ka për qëllim që të ngritë edhe më shumë vetëdijen e qytetarëve për kujdes të vazhdueshëm ndaj shëndetit të tyre në këtë kohë pandemie.

Përveç kësaj, Doku Fest ka vendosur të mos i dorëzohet lehtë Virusit Korona. Ky festival do të mbahet si çdo vit në muaji gusht, por duke i respektuar disa rregulla bazë.

Aplikimi është mbyllur para një muaji dhe sipas drejtoreshës së festivalit, interesimi ka qenë mjaftë i madh, ndërsa përgatitjet kanë filluar që nga janari.

Por, Doku Fest ka edhe një plan të dytë në rast se ka një kthim të virusit para datave të festivalit.

Festivali Doku Fest nis me 7 dhe zgjatë deri më 15 gusht./ObserverKult

Më Shumë

Cahani tregon arsyet e humbjes së Mytaher Haskukës në Prizren

Naim Cahani nga Shoqëria Civile në Prizren, po vlerëson se qytetarët e kësaj komune, qenë të gatshëm për ndryshim meqë qeverisja lokale e Lëvizjes...

SBAShK-u pas miratimit në parim të Projektbuxhetit: Greva përshkallëzohet në dhjetor nëse vazhdon injorimi i kërkesave

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka paralajmëruar përshkallëzim të masave sindikale pas datës 4 dhjetor nëse Qeveria e Kosovës dhe...

Përfundon numërimi i votave në Mamushë, ky është rezultati

Ka përfunduar numërimi i të gjitha votave në Komunën e Mamushës. Fitues i zgjedhjeve atje doli, ABDÜLHAD? KRASN?Ç me 63.38% të votave. Ndërkaq, AR?F BÜTÜÇ mori...

Përplasje e ashpër në Kuvendin e Shqipërisë [video]

Një debat në distancë mes deputetëve Ervin Salianji dhe Erion Braçe rrezikoi të përshkallëzohet në konflikt fizik mes të dyve. Gjatë fjalës së tij në...

Therja me thikë e 21-vjeçarit në Zhur/ Gjykata merr vendim për të dyshuarit

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit ndaj A.K., B.K. dhe R.S., të dyshuarve për rrahjen që ndodhi mbrëmjen e të martën,...

Erdhi nga ShBA-ja për të votuar në Ratkoc të Rahovecit

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasditen e së shtunës ka ardhur Tonny Hoti, enkas për ta shfrytëzuar të drejtën për të votuar, raporton,Ekonomia...

Një i mitur në Prizren sulmohet nga disa persona

Policia e Kosovës ka njoftuar se një i mitur ka raportuar se është sulmuar fizikisht nga 5,6 persona tjerë, po ashtu të mitur. Rasti ka...

“Le Monde Diplomatique” më 1989: Reagimi i Kadaresë ndaj Drashkoviqit, për origjinën e shqiptarëve

“Le Monde Diplomatique” në tetor të vitit 1989 ka botuar reagimin e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk...

113 vjet nga Kongresi i Alfabetit

Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që...

Haradinaj: Rahoveci ka plot njerëz të mirë, por Smajl Latifi është më i miri për të qenë kryetar

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka qëndruar të enjten në Rahovec për t’i dhënë mbështetje Smajl Latifit në garën...

Sipas KQZ-së, Haskuka prin kundër Totajt

KQZ vazhdon të proceson votat e numëruara në Prizren. Kandidati i LVV-së, Mytaher Haskuka, po prin ndaj kandidatit të PDK-së, Shaqir Totaj. Haskuka 23.716 vota Totaj 23.238...

Ndërroi jetë Nysret Durmishi

Ka ndërruar jetë drejtori i Inspektoratit të Punës në Prizren, Nysret Durmishi. Lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë Zafir Berisha. Postimi i Berishës Prehu ne...

Pak votues deri tash në qendrën më të madhe të votimit në Prizren

Interesim i ulët i qytetarëve për të votuar në qendrën më të madhe të votimit në shkollën “11 marsi” në Prizren. Pak qytetarë kanë shfrytëzuar...

Malisheva pa dallime partiake ngritët në këmbë për Ekrem Kastratin

Qytetarë të shumtë anekënd Malishevës, pa dallim partie e bindje politike, me një tubim madhështor e një pjesëmarrje të jashtëzakonshme, sonte i dhanë një...

Prizren: Dënohet me 1 vit e 4 muaj burgim i akuzuari pasi pranoi fajësinë se vuri në qarkullim kartëmonedha të falsifikuara

Gjykata Themelore në Prizren ka shqiptuar 1 vit e 4 muaj dënim unik me burgim për të akuzuarin Amir Krasniqi, pasi që i njëjti...

Gjuha shqipe

Sahit F. Osmani Tridhjetë e gjashtë tinguj ngjizen në palcën e gjuhës E vijnë me kumbim si ortekë bjeshkësh E vijnë me jehona valësh kryengritëse Të lumenjve të zbritur...

Lajmet e Fundit