19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Koronavirusi po bën kërdinë në Mal të Zi – rreth 5 mijë raste aktive

Mali i Zi renditet i pari në Evropë për nga numri i rasteve që nga fillimi i pandemisë Covid-19 në 100 mijë banorë, raporton Express

Sipas të dhënave të botuara në 16 Tetor, Mali i Zi ka një normë prej 2,385,15 rastesh të regjistruara të koronavirusit të ri për 100,000 banorë, ndjekur nga Armenia dhe Spanja.

Sipas të njëjtit numër të njerëzve të infektuar për 100,000 banorë, Maqedonia Veriore është në vendin e 11-të, dhe Bosnja dhe Hercegovina është në vendin e 14.

Sipas të njëjtave kritere, Kosova është në vendin e 17-të, Shqipëria në vendin e 27-të dhe Kroacia në vendin e 28-të. Ndiqet nga Sllovenia, e cila është pas Kroacisë, ndërsa Serbia është në vendin e 30-të me 509.12 të infektuar për 100,000 banorë.

Kur bëhet fjalë për shkallën e incidencës në shtatë ditët e fundit, numri më i lartë i të infektuarve për 100,000 banorë u regjistrua në Andorra, pasuar nga Republika Çeke, Belgjika dhe Hollanda, ndërsa Mali i Zi është në vendin e pestë.

Epidemiologu malazez në pension, Profesor Novica Vujosevic, më parë i tha “Vijesti” se Mali i Zi bëri më keq se vendet e tjera dhe se nuk kishte ndonjë justifikim të madh për këtë.

“Duke pasur parasysh shkallën e organizimit shoqëror, cilësinë e shërbimit mjekësor dhe strukturën e personelit, nuk ka justifikim për një numër kaq të madh të njerëzve të infektuar,” tha ai.

Nga ora policore në tubimet masive

Në Malin e Zi, gjatë valës së parë të koronavirusit, e cila u shoqërua nga masa të rrepta të Trupës Kombëtare të Koordinimit për Sëmundjet Infektive (NCD), u regjistruan 324 raste të covidit.

Gjatë valës së dytë, e cila filloi nga qershori, ndodhi që më shumë njerëz të infektuar të regjistroheshin në një ditë sesa gjatë gjithë valës së parë, e cila zgjati për rreth dy muaj e gjysmë.

Megjithëse nuk u shpall gjendje e jashtëzakonshme, një numër masash kufizuese ishin në fuqi në prill dhe maj.

Për shembull, është e ndaluar për më shumë se një person të qëndrojnë në një vend publik, “ora e ndalimit” ditët e javës filloi në 7 pasdite, dhe në fundjavë nga ora 1 e pasdites dhe 11 paradite deri në 5 të ditës tjetër, restorantet nuk po funksiononin, parqet dhe plazhet ishin ishin bllokuar, vizitat në familje të tjera ishin të ndaluara, transporti ndërkombëtar, ndërqytetës dhe qytetar, jo më shumë se dy persona mund të ishin në makina … Mali i Zi ishte destinacioni pa kurorë për 42 ditë të plota dhe virusi u ri-regjistrua në mes të qershorit, shkruan Vijesti, raporton Gazeta Express.

Pas zgjedhjeve parlamentare, të mbajtura më 30 gusht, numri i njerëzve të infektuar u rrit në mënyrë drastike, për shkak të tubimeve masive të mbështetësve të opozitës dhe qeverisë së mëparshme.

Përkundër pasqyrës së keqe epidemiologjike, asnjë masë kufizuese nuk u mor gjatë shtatorit, por NCT paralajmëroi vazhdimisht se masat po respektoheshin dhe urdhëroi inspektimin për të ndëshkuar ata që i shkelën ato.

Vetëm në fund të muajit të kaluar, u prezantua një sistem semafori, sipas të cilit masat kufizuese futen në komuna sipas incidencës kumulative, pra numrit të të infektuarve në 14 ditët e mëparshme për 100,000 banorë, për një periudhë prej dy javësh.

Grupi i parë përfshin komuna me një shkallë më të ulët të infeksionit nga 400 për 100,000 banorë, ku vazhdon respektimi dhe kontrolli i rreptë i masave në fuqi.

Grupi i dytë përfshin komuna në të cilat midis 400 dhe 799 janë të infektuar për 100,000 banorë në 14 ditët e mëparshme, ku puna e objekteve hoteliere është e kufizuar në 22 orë, dhe maksimumi dy persona mund të ulen në të njëjtën tryezë.

Grupi i tretë përfshin komuna që kishin nga 800 deri në 1,199 të infektuar pnë 100,000, dhe në të cilat ndalohet funksionimi i objekteve hoteliere, përveç për mysafirët e hotelit dhe tubimet në objektet e banimit për personat që nuk janë anëtarë të së njëjtës familje.

Përveç këtyre dy masave, për grupin e katërt në të cilin shkalla e të infektuarve është më e lartë se 1,200, zbatohet edhe ndalimi i daljes nga ora 10 deri në 5 të mëngjesit.

Kur u pyet nga televizioni “Vijesti” nëse ai mendon se njerëzit kanë humbur besimin në Institutin e Shëndetit Publik (ISHP) sepse ata dënuan në mënyrë selektive tubimet parazgjedhore dhe paszgjedhore, drejtori i atij institucioni Boban Mugoša tha se epidemiologët e tyre vazhdimisht paralajmëronin të mos dilej në publik dhe tubime.

Ai vuri në dukje se përgjegjësia personale është gjëja më e rëndësishme kur bëhet fjalë për infektimin me koronavirusin e ri.

I pyetur nëse po konsideronin ndonjë masë tjetër kufizuese, Mugoša tha se sistemi shëndetësor ende po i përgjigjet mirë situatës epidemiologjike.

Dje, 74 raste të reja pozitive u regjistruan në laboratorë në Malin e Zi, midis 358 mostrave të analizuara, dhe nga e premtja pasdite deri dje, tre pacientë të tjerë me covid vdiqën në të njëjtën kohë.

Më shumë se gjysma e të sapo infektuarve janë nga Podgorica (44).

Ekzistojnë tetë raste të reja nga Bijelo Polje, pesë nga Nikshiq dhe Bar, katër nga Kolaçin, dy nga Kotor dhe Mojkovac, secila nga Pljevlja, Cetinje, Rožaje, Cetinje dhe Berane.

182 rezultate u morën gjithashtu nga Gjermania, ndër të cilat u zbuluan 72 raste të reja pozitive, mostrat e të cilave u morën më 12 dhe 13 tetor. 60 të tjerë janë të infektuar nga Podgorica, tetë nga Çetina dhe katër nga Ulqini.

Masa më të rrepta në pesë komuna, ndoshta në Podgoricë gjithashtu

Situata epidemiologjike është përkeqësuar në dy javët e mëparshme në Budva, Kolashin, Ulqin, Çetinë dhe Zhabjak, kështu që në këto komuna, objektet hoteliere do të mbyllen nga e hëna.

Një natë më parë ishte e pasigurt nëse Podgorica do të bashkohej me ato komuna, ku incidenca kumulative dje pasdite ishte 792.7 për 100,000, dhe Mugoša tha se kishte shanse të mëdha që kjo të ndodhte.

ISHP njoftoi se vendimi për një shtrëngim të mundshëm të masave në kryeqytet do të merret pas përpunimit statistikor të 212 mostrave të tjera të dërguara në Gjermani./Express/

Më Shumë

50 euro gjobë, policia paralajmëron sërish këmbësorët që nuk respektojnë rregullat në trafik

Më 3 prill ka hyrë në fuqi Ligji I Ri për Rregullat e Trafikut Rrugor. Me këtë rast, policia ka paralajmëruar edhe një herë këmbësorët...

Totaj viziton shoqatën “Vatra” në Nju-Jork

Në kuadër të vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj vizitoi edhe organizatën Pan-Shqiptare "Vatra" në New York, ku,...

Lajmet e Fundit