29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

Kosova me mungesa ndaj Turqisë, por synon fitoren e radhës

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll (femrat) është njëra prej pesë ekipeve që i ka shkaktuar humbje Turqisë në ciklin aktual. Në hapje të kampanjës kualifikuese për Kampionat Evropian të vitit 2021, Kosova e pati mposhtur Turqinë në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë me rezultatin 2:0.

Kosova sërish luan ndaj Turqisë, por me shumë mungesa në përbërje në krahasim me ekipin e ndeshjes së parë, transmeton KOHA.

Kosova të premten (sot, 18:00) në Manavgat do të paraqitet me shumë ndryshime në formacion. Megjithatë, synimi i futbollisteve nuk ka ndryshuar. Edhe në ndeshjen e së premtes, që është e shtata për të dyja përfaqësueset, Kosova synon fitore.

Kosova në fushë do të udhëhiqet nga futbollistja e Freiburgut, Erëleta Mehmeti.

Ajo thotë se është e gatshme ta japë maksimumin për ta ndihmuar Kosovën drejt trepikëshit të ri.

“Atmosfera është e mirë në ekipin kombëtar të Kosovës. Të gjitha jemi të gatshme ta japim maksimumin dhe në Turqi kemi ardhur për ta fituar ndeshjen. Do të jetë ndeshje e vështirë, por ne do të mundohemi që ta japim maksimumin tonë për ta vazhduar me fitore rrugëtimin në këtë cikël të kualifikimeve për Evropian. Personalisht, por mund të them se edhe lojtaret e tjera, jemi të përgatitura maksimalisht, edhe pse pandemia na ka detyruar t’i nisim përgatitjet pak me vonesë, por besoj se do ta arrijmë një rezultat pozitiv”, ka thënë Mehmeti të enjten për KOHËN.

Kosova, të enjten, ka mbërritur në Turqi, derisa pasdite e ka zhvilluar edhe stërvitjen e fundit para ndeshjes.

Më Shumë

Mësimi plotësues vazhdon edhe vitin e ardhshëm

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka thënë se për shkak të humbjeve të shkaktuara si pasojë e pandemisë, është e domosdoshme që vitin e...

Kurti, letër falënderimi kryeministrit të Kroacisë: Kosova do të mbajë zemrën dhe derën hapur për miqtë si Ju

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti i ka dërguar letër falënderimi Kryeministrit të Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq, nëpërmjet së cilës ia ka...

Dhunohet një vajzë në Prizren

Një e mitur ka raportuar në polici së ëstë dhunuar nga një mashkull. Rasti është raportuar në Prizren, ndërsa policia është duke e hetuar. Nuk raportohet...

Vrau gruan me thikë, shqiptari në Greqi: Kam prova që më tradhtonte

Shqiptari që vrau gruan në Greqi është shprehur për herë të dytë se ajo e tradhtonte, duke deklaruar se kur kreu aktin ekstrem nuk...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Shqiptarja ekzekutohet në makinë në sy të fëmijëve

Një krim i rëndë ka ndodhur në Florida të SHBA, ku është vrarë një 27-vjeçare shqiptare, shkruan Top Channel. Trupi i saj i pajetë...

E trishtë/ Nëna e tre fëmijëve rrëmbehet, torturohet dhe vritet në SHBA

Një nënë e tre fëmijëve besohet se është rrëmbyer, torturuar dhe vrarë. Tara Strozier u raportua e zhdukur më 19 korrik dhe trupi i...

Trumpi urdhërohet t’ia dorëzojë Kongresit dokumentet për kthimin e taksave

Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara e ka urdhëruar Shërbimin për të Ardhura të Brendshme që t’ia dorëzojë Kongresit dokumentet e kthimit të...

Arrijnë në Aeroportin e Prishtinës kampionët olimpikë

Ekipi Olimpik i xhudos arrinë sonte në Aeroportin e Prishtinës. Kampionët Olimpikë janë duke u pritur edhe nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti. Kosova fitoi dy...

U mblodhën që ta varrosin, momenti kur e vërejnë se burri që e shpallën të vdekur po merrte frymë

“I ndjeri” u shpall i gjallë në funeralin e tij pasi vajtuesit, të cilët qëndronin pranë arkivolit të hapur, vunë re se ai merrte...

Policia jep detaje për zjarrin që përfshiu 20 vetura buzë magjistrales Gjakovë-Prizren

Rreth 20 vetura të parkuara në një pikë grumbullimi për pjesë janë përfshirë nga zjarri në magjistralen Gjakovë-Xërxë-Prizren. Policia për Telegrafin ka thënë se ngjarja...

Mbi 100 aksidente trafiku në Kosovë në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 114 aksidente trafiku, ka njoftuar Policia e Kosovës. Prej tyre 76 ishin me dëme materiale,...

Totaj:Prizreni po shkatërrohet në emër të ndryshimit

Kryetari i PDK-së në Prizren,Shaqir Totaj, ka reaguar në lidhje me keqmenaxhimin financiar dhe dështimin për shfrytëzimin efikas të buxhetit komunal". "Qytetit të Prizrenit dhe...

Muharremaj kërkon nga Kurti shtimin e numrit të zjarrfikësve

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka thënë se aktualisht në territorin e kësaj komune ka tetë vatra të krizës nga zjarret që...

Delta nuk kursen as të vaksinuarit, disa të infektuar edhe në Kosovë

Shumë shtete në mbarë botën, përfshirë edhe Kosovën, po raportojnë për raste të infektimeve me koronavirus te personat që janë vaksinuar kundër tij. Infektimet...

Zyrtare: Fisnik Rugova i bashkohet KB Rahovecit

Pas shumë e shumë vitesh kontribut te klubi basketbollistik, Prishtina, Fisnik Rugova nuk do të jetë më në klubin ku e nisi edhe karrierën. Kjo...

Lajmet e Fundit