8.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Kosova s’është e gatshme të merret me krimet e luftës

IanCliff6-12Ambasadori britanik Ian Cliff në një intervistë për Koha Ditore ka thënë se EULEX-i duhet të qëndroj në Kosovë sepse institucionet e Kosovës nuk janë ende të gatshme të merren me krimet e luftës.

“Nuk mendoj se institucionet e Kosovës janë të gatshme që të merren me krimet e luftës. Unë e di se krimet janë jashtëzakonisht të ndjeshme. Mneodj se është e nevojshme që të trajtohen krimet e luftës dhe kjo kërkon rolin e EULEX-it. Ka ende punë për t’u bërë në forcimin e institucioneve vendëse, sepse janë disa raste serioze për të cilat është e nevojshme të jenë gjyqtarët dhe prokurorët e EULEX-it”, ka thënë Cliff.

Më Shumë

Tupja: Shqipja një nga 3 gjuhët më të vjetra në botë, rrezikon zhdukjen si latinishja dhe greqishtja e lashtë

Përkthyesi dhe shkrimtari i njohur Edmond Tupja deklaron se gjuha shqipe është një nga 3 gjuhët më të vjetra. I ftuar në “Mes dy botëve”...

Kurti e liron nga detyra zëvendësministrin Veliji

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, e ka liruar nga detyra zëvendësministrin e ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Almir Veliji. Kurti ka vendosur që ta lirojë Velijin...

Lajmet e Fundit