7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Krahë për krahë në Betejën e Koshares, kundërshtarë politikë në zgjedhjet e 17 tetorit

Rrustem Berisha, Anton Quni e Xhafer Gashi ishin komandantë të UÇK-së në Betëjën e Koshares, por në kohë paqeje ata synojnë të fitojnë garën komunale me parti të ndryshme politike.

Beteja e Koshares është njëra nga betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pasi është luftimi i parë frontal për thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar, ku forcave të armikut iu shkaktuan humbje të mëdha.


Në këtë betejë morën pjesë shumë djem e vajza nga të gjitha trojet shqiptare.

Rrustem Berisha, ishte komandanti i Brigadës 138 “Agim Ramadani” në Koshare.

Ashtu si shumë ish-luftëtarë tjerë edhe Berisha pas luftës iu fut jetës politike.

Pas disa pozitave në legjislativ dhe ekzekutiv që ka mbajtur në të kaluarën, Rrustem Berisha në zgjedhjet e 17 tetorit do të synojë të marrë postin e kryetarit të Pejës.

Për këtë pozitë ai është kandiduar nga subjekti politik AAK.

Anton Quni në Betejën e Koshares ishte komandant i batalionit diverzanto-vezhgues i njohur si “Delta”.

Quni që luftoi krahë për krahë me Rrustem Berishën në Koshare po ashtu vendosi t’i futej politikës në kohë paqeje.

Ai iu bashkua LDK-së dhe nën logon e kësaj partie dhe është zgjedhur deputet i Kuvendit të Kosovës në disa legjislatura.

Quni në zgjedhje lokale është kandiduar nga LDK në garën për kryetarë të Prizrenit.

Krahë për krahë me Berishën e Qunin në Koshare luftoi edhe Xhafer Gashi.

Ja c?fare duhet të konsumoni këtë periudhë të veshtirë që po vjen
mjekesia.com
Paska qenë e thjeshtë, ja teknologjia që redukton rrudhat e ftyrës dhe të qafës

Zëvendëskomandanti i atëhershëm i Brigadës 138 “Agim Ramadani”, përfundoi në anë të kundërt politike në kohë paqeje me ish bashkëluftëtarët Berisha e Quni.

Gashi synon edhe një mandate tjetër në krye të Obiliqit përmes Iniciativës Qytetare të Obliqit.

Ndërkohë edhe një ish-komandant tjetër në Koshare i futur në politikë ka përfunduar në një parti tjetër politike.

Komandanti i batalionit të parë “Bashkim Jasiqi” i Brigadës 138 “Agim Ramadani”, Hisen Berisha politikës i hyri si anëtarë i PDK-së.

Pavarësisht se ai nuk garon në zgjedhje komunale, këto ditë ai është bërë deputet i Kuvendit të Kosovës pasi Uran Ismaili la mandatin e deputetit për të garuar në Prishtinë si kandidat i PDK-së./Telegrafi/

Më Shumë

Dy të vdekur dhe 14 raste të reja me COVID-19

Janë regjistruar 14 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërsa janë regjistruar dy vdekje. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë janë...

VV: 12 zotimet për trashëgiminë dhe kulturën në Prizren

Nga Lëvizja Vetëvendosje në Prizren kanë bërë të ditur se gjatë ditës së djeshme kryeministri Albin Kurti, e ka vizituar këtë qytet bashkë me...

Arrestohet Mentor Bellaqa nga Prizreni, dyshohet për terrorizëm në Kosovë

Pesë persona janë arrestuar sot në Kosovë pasi të njëjtit dyshohet se po përgatisnin vepra terroriste. Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, KEDS ka paralajmëruar se nesër në disa komuna do të ketë ndërprerje të...

Spitali i Prizrenit, 5 pacientë po trajtohen me Covid-19

Në klinikat COVID-19, në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, po trajtohen 90 pacientë. Prej tyre, 41 me oksigjeno-terapi dhe 3 në mjekimin intensiv, në...

Haskuka në Reçan: Jemi bërë bashkë për Prizrenin

Kanidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, bashkë me zv.ministrin Almir Veliji, nënkryetaren e Komunës për Komunitete, Memnuna Ajdini, kryetarin e...

Ekspertët e procesit të integrimeve: Kosova duhet të lobojë për liberalizimin e vizave

Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave, por një gjë e tillë nuk po ndodhë. Njohësit e çështjeve politike këtë...

Policia shqipton afro 400 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID

Policia e Kosova ka vazhduar me inspektimin e respektimin e masave antiCOVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, Policia ka shqiptuar 393 tiketa në bazë të...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, kishte goditur një person me dorezë të armës me gaz

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më 20 gusht 2021, në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim i...

Poezia dhe poetika e Martin Camajt

Nga: Arshi Pipa (pjesë nga “Letërsia bashkëkohore shqiptare”, Columbia University Press, Nju-Jork, 1991) 1. Hyrje Në shumë aspekte, Martin Camaj është intelektuali tipik europianolindor, që, për arsye politike,...

Malishevë, Krasniqi premton mbështetje për bizneset (VIDEO)

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Malishevës, Alban Krasniqi, të mërkurën të shtypur në fletushkë e shpërndau planprogramin e tij nëpër bizneset e qytetit. Pronarëve...

15 raste të reja me Covid në Kosovë, asnjë rast i vdekjes

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, nga 2.579 testime, 15 qytetarë kanë rezultuar...

I papërsëritshmi Tyson Fury, e nokauton Wilderin dhe mbron titullin

Tyson Fury e ka dëshmuar edhe njëherë që është më superior se Deontay Wilder. Boksieri britanik e ka mundur me nokaut në raundin e 11-të...

Mbi 600 mijë qytetarë të vaksinuar me dozën e dytë AntiCovid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.432.135 doza të vaksinës anti-COVID-19. Sipas njoftimit,...

Bali Muharremaj: Shëndetësia në Suharekë, si në Francë

Në pjesë e dytë të emisionit ‘’Prime Time’’ në Kanal 10 i ftuar është kryetari aktual i komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Muharremaj ka krahasuar...

Ky ilaç i ri po konsiderohet efikas për zhdukjen e qelizave të kancerit

Ilaçi i marrë nga kërpudhat e Himalajeve, është 40 herë më efikas në zhdukjen e qelizave të kancerit. Molekula e gjetur në kërpudhat Himalajeve mund...

Lajmet e Fundit