19.8 C
Prizren
E martë, 21 Maj, 2024

Krasniqi kundër ambasadorit Cliff

Krasniqi-Jakup5-21Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka reaguar lidhur me deklaratën e Ambasadaorit të Britanisë së Madhe në Kosovë,Ian Cliff.
Cliff ka deklaruar se: ”Nuk është logjike që veriut t’i themi mirëserdhët në Kosovë, e në Parlament të ketë më pak vende për deputetë nga bashkësia serbe”, ka thënë Cliff.

Ndërsa kryekuvendari e pyet ambasadorin se “Për çka u bë amandamentimi i Kushtetutës, për FAK-un apo vendet e rezervuara”.
Krasniqi nuk pajtohet me Cllifin, duke e argumentuar këtë se pasi serbët e Kosovës nuk mund të ndahen në verior e vendor.

“Është vështire te pajtohesh më ketë që e thotë Ambasadori Cliff, pasi serbët e Kosovës nuk mund të ndahen në verior e vendor. Madje serbet i kanë vendet e garantuara dhe një diskriminim i tille pozitiv nuk ekziston në asnjë kuvend të Botës, e as në Evropë. Me ketë që e thotë zoti ambasador, kërkohet që Kuvendi i Kosovës mos të jetë funksional dhe për pasoj as shteti ynë nuk do të jetë funksional?! Madje kjo po tregon se: amandamentimi i Kushtetutës për FAK-un nuk po bëhet për Ushtrinë e Kosovës, po është duke u bërë për VENDET E REZERVUARA. Pra, pa e hapur mundësinë e amendamenteve ka pasur më pak gjasa për ti kërkuar vendet e rezervuara. Kjo do të thotë se amandamentimi i Kushtetutës për FAK-në, është bërë para kohe, ndërsa qëllimi i vetëm ka qene hapja e rrugës për vendet e rezervuara. Kjo është çështja më negative e këtij amandamentim”, shkroi ai në Facebook.

Krasniqi thotë se çështja që shtron ambasadori në vazhdim nuk është e qëndrueshme, por me të nuk po merrem më shumë kësaj radhe.
“Formimi i Forcave të Armatosura të Kosovës është çështje e ndjeshme për pjesëtarët e minoriteteve në Kosovë, ka thënë Cliff dhe ka shtuar se Britania e madhe përkrah programin që ka për qëllim të inkurajojë serbët të jenë pjesë e këtyre forcave.
Megjithatë, ai ka pohuar se pjesëtarët e këtyre forcave nuk und të shkojnë në veri, pa pëlqimin e KFOR-it”, përfundoi postimi i Krasniqit.

Më Shumë

Zyrtare: Juventusi e shkarkon Allegrin

Juventus ka shkarkuar Massimiliano Allegri nga pozita e trajnerit. Kjo është e bërë e ditur me anë të një komunikate zyrtare nga klubi i Juventusit. Sipas...

Egzon Pireci publikon këngën e re

Këngëtari Egzon Pireci ka lansuar projektin e tij të radhës. Kënga mban titullin “Për ty jam betu” dhe i referohet çifteve të martuara. https://youtu.be/ND4BQG-zdAc?fbclid=IwY2xjawC1i9RleHRuA2FlbQIxMAABHTf30cngwp7vdNTzlHnGxQKJCmlN6_586TdK7tUo6QzHh0_WtQ5OCM7UCw_aem_AdS3WMbO2apfTwTXA6ANETEQJdvBv-_29N1MJ1-5mxEnjIftVTx5E4cl3SRfV28AmJKt07iVTEH_MKC_o7PbXBtB Marketing https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/ https://prizrenpress.com/guraziu-ne-prizren-me-20-vjet-pervoje-pune-ne-vendosjen-e-dyerve-laminatit-parketit-kuzhinave-dhe-dhomave-te-fjetjes/ https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ https://prizrenpress.com/kompleksi-newco-elan-ofron-banesa-te-endrrave-tuaja-ne-zemer-te-prizrenit/ https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/

Lajmet e Fundit