16.8 C
Prizren
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Krasniqi: Partitë shqiptare në shërbim të politikave Millosheviqiane

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën dhe ish – kryeparlamentari Jakup Krasniqi, ka komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni.

Ai për Zeri.info ka thënë se qëndrimi i partive shqiptare në Maqedoni është i pakuptim dhe në shërbim të politikave Millosheviane të Gruevskit.

” Qëndrimi i partive shqiptare atje është i pakuptimtë dhe në shërbim të politikanëve Millosheviqiane të Gruevskit. Në situatë të tillë, bashkimi i shqiptarëve është i domosdoshëm. Por këtë bashkim nuk mund ta realizojnë liderët politik ekzistues” ka thënë Krasniqi duke shtuar se marrëveshja e Ohrit nuk po funksionin. Për Krasniqin, zgjidhje e kësaj situate do të ishte federalizmi.

Ndër të tjera Krasniqi ka theksuar se Kosova dhe Shqipëria duhet ti ndihmojë shqiptarët e Maqedonisë materialisht.

“ Kosova dhe Shqipëria se çka mund të bëjnë u pa në deklaratë e zyrtarëve të qeverive. Shqipëria e Kosova së paku mund t’i ndihmojnë materialisht qytetarëve që u kanë shkatërruar shtëpitë. Këtë mund ta bëjnë” ka thënë Krasniqi për Zeri.info.

Rikujtojmë se ngjarjet e fundit në Maqedoni kanë sjellë një mori zhvillimesh, duke pasur edhe të vrarë e të plagosur në këtë zonë. Deri më tani është raportuar për 22 të vdekur./Zeri/

Më Shumë

Drejtuesit e Bayern-it japin dritën jeshile për transferimin e Guerreiro

“Sky Germany “po raporton se Bayern Munich dëshiron të përfundojë një marrëveshje për të nënshkruar me Raphael Guerreiro, me shefat e transferimeve Karl-Heinz Rummenigge...

Turqia planifikon dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

Turqia ka në plan që të dërgojë forca ushtarake në Kosovë gjatë së dielës dhe të hënës si përgjigje për kërkesën e NATO-së për...

Lajmet e Fundit