4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Krasniqi: Vrasësi i Elvist Pistës, duhet ekzekutuar

Shefqet Krasniqi-hoxhaNë një shkrim autorial dërguar në redaksinë tonë, “Siguria, para së gjithash!”, imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, Shefqet Krasniqi shkruan ndër të tjera për vrasjen e kandidatit për deputet të PDK-së, Elvis Pista.

Ai thotë se ndihet i prekur nga vrasja e tij, dhe se kjo vrasje mund “t’i ndodhë secilit prej nesh”.

“Qe ardhshme ndër prioritetet e saja parësore ta ketë sigurinë, bile në krye të listës. Vërtetë është e neveritshme dhe njollë e zezë e tërë kombit tonë që edhe më tej të ketë vrasje politike; është dobësi dhe ligshti që njerëzve t’u vuhet haraç, t’u vidhet pasuria mu në mes të ditës, madje të vriten njerëzit në vetëmbrojtje apo mbrojtje të pasurisë së tyre, sepse kjo i bije se tek ne dominojnë njerëzit mbi ligjin, respektivisht bandat”, shkruan ai, transmeton Telegrafi.

Krasniqi thotë se nuk guxojmë të kemi “mëshirë” ndaj krimit dhe kriminelit.

“Mëshira ndaj tij është plagë e rëndë e shoqërisë… u hap rrugën të këqijve, të sëmurëve shpirtërisht… Ne nuk jemi popull i Skandinavisë, ku për shkak të vetëdijes së lartë edhe ligji është më i butë, ne jemi njerëz tjerë, kemi tjera gjene, tjetër gjak, andaj edhe ligjet duhet të jenë tjera”, shkruan imami Krasniqi, duke shtuar se në rastin e vrasjes me paramendim, të planifikuar, sikur që ndodhi me Elvisin, “vrasësi duhet ekzekutuar”.

“Është vrasje tinëzare, nuk ka mëshirë aty, sepse mëshira ndaj krimit dhe kriminelit është zullum dhe padrejtësi për masën e gjerë, ngase më pas trimërohen kriminelët dhe përhapet krimi”, shkruan ai.

Më Shumë

Prizren, 15 aktakuza kundër 19 personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur shtatëdhjetekatër (74) aktakuza kundër nëntëdhjetedy (92) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa, me...

Pranvera e vështirë

Qazim Thaçi Katër  dekadat e  fundit Kosovën e kanë përcjellë me  ritme të ndryshme  dhe etapa zhvillimore me plotë krajata, dhembje e histori  të dhembshme,...

Lajmet e Fundit