19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Kryeministri Mustafa i ndau çmimin “Azem Shkreli” akademik Ali Aliut

20150217142747288646Akademiku dhe studiuesi, Ali Aliu është laureat i Çmimit Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore ‘Azem Shkreli’. Në një ceremoni solemne për nder të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, në kuadër të agjendës së kësaj dite, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ia ka ndarë çmimin akademik Aliut në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, e po ashtu çmimet u janë ndarë edhe laureatëve që juria i ka shpallur fitues të Çmimeve vjetore për Letërsi për vitin 2014, njofton kumtesa nga MKRS.

Çmimi për veprën më të mirë në poezi i është ndarë poetit Nexhat Halimi, për veprën “Kaq vetëm Fedorë”, të cilën laureatit ia ndau Adem Shkreli, vëllai i poetit që e mban çmimi kryesor që ndan MKRS-ja.

Çmimi Vjetor për librin më të mirë në kritikë letrare dhe eseistikë i ndarë studiuesit dhe shkrimtarit Osman Gashi, për veprën “Letërsia dhe miti”, të cilën Gashit ia dhuroi Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala.
Çmimin Vjetor për librin më të mirë të përkthyer në gjuhën shqipe, e ka marrë profesori i gjuhës frënge Masar Stavileci, për përkthimin e veprës “Neveria” të autorit e filozofit francez Jean Paul Sartre, të cilën ia ndau Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Hivzi Islami.

Laureati i çmimit “Azem Shkreli”, akademik Ali Aliu, falënderoi MKRS-në për shpërblimin si dhe pjesëmarrjen e kryeministrit Isa Mustafa në këtë manifestim dhe tha se ndjehet i lumtur për vlerësimin që i është bërë nga vetë profesionistët e kritikët e fushës.

“Ajo që më bën të ndjehem më mirë është emri i poetit që e mban këtë çmim. Azem Shkreli për mua, e kam thënë dhe po e them përsëri me bindje, është poeti më i madh i gjuhës shqipe i pjesës së dytë të shek. XX, dhe çdonjëri që ka fatin dhe nderin të laureohet me mbulesën e këtij emri është një nder i veçantë”, tha akademik Aliu.

Çmimi Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore ‘Azem Shkreli’ kap vlerën financiare, pesë mijë euro, ndërsa secili çmim vjetor 2 mijë e 500 euro dhe ndahen në bazë të rregullores 3114/2009 për Çmimin Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe Çmimet Vjetore për Letërsi.

Ministri Kujtim Shala, në bazë të rregullores, ka marrë vendim për emërimin e jurisë e cila ka vlerësuar laureatët për vitin 2014. Juria profesionale pa pasur këtë përbërje: Anton Berishaj – kryetar, Musa Ramadani, Nerimane Kamberi, Ismail Syla dhe Agron Y. Gashi – anëtarë.

Previous articleShqiponjë
Next articleRiatdhesohen 47 qytetarë

Më Shumë

Hemingway dhe raporti i tij me fëmijët

Nga: Terry McDonell Në foto, Ernest Hemingway hedh një kanaçe në ajër në një rrugë fshati të mbuluar me borë, me një lëvizje të këndshme...

Edy Reja nuk do të jetë më trajner i Kombëtares

“Nuk do të ketë një divorc të sforcuar me Edy Reja-n”, kështu u shpreh Armand Duka përpara sfidës me Izraelin, sigurisht kjo ishte një...

Lajmet e Fundit