1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Kryeziu: Lista Serbe mund të ç’regjistrohet

Shteti serb duket se qëndron pas sulmit terrorist mbi Policinë e Kosovës të dielën e 24 shtatorit në fshatin Banjskë të Zveçanit.

Kështu thonë faktet e paraqitura nga Kosova, konkretisht ministri i Brendshëm Xhelal Sveçla.

Sot, u bë e ditur se në mesin e të vrarëve nga grupi terrorist serb është edhe Bojan Mijajloviq, i cili kishte qenë truproje e Aleksandar Vulin, shefit të BIA-s (Shërbimit Sekret Serb).

E gjatë së martes, kreu i MPB-së theksoi se sulmin ndaj organeve të rendit e kishte udhëhequr Milan Radojçiq, nënkryetar i Listës Serbe.

Profesori universitar Kadri Kryeziu, tha në Info Magazine në Klan Kosova se kjo parti edhe mund të ç’regjistrohet.

“Kjo për shkak se i ka shkelur rregullat. KQZ bën kërkesë në Gjykatën Kushtetuese dhe kjo gjykatë është kompetente për me i ç’regjistruar partitë, nëse konsideron se ka cënuar rendin kushtetues, juridik dhe ligjor. E po ashtu nëse konsiderojnë nëse kanë vepruar kundër interesave të publikut”, tha Kryeziu në Klan Kosova.

Më Shumë

Zbulohen datat dhe oraret e ndeshjeve të Shqipërisë në Euro 2024

UEFA ka zbardhur edhe oraret e sfidave të finaleve të Europianit “Gjermani 2024”. Kjo, pas hedhjes së shortit dhe përcaktimit të datave të ndeshjeve. Shqipëria do...

Mbrëmje muzikore, ushqim e pije – rreth 35 mijë euro për “Dimrin Kulturor” në Prizren

Më 1 dhjetor, Komuna e Prizrenit nënshkroi një kontratë në vlerë 34,443 euro për ogranizimin e manifestimit “Dimri Kulturor”. Kontrata është nënshkruar me kompaninë...

Lajmet e Fundit