7.6 C
Prizren
E shtunë, 27 Shkurt, 2021

“Kurti do të jetë në pushtet mbi 10 vjet”

Albin Kurti ka qenë në pushtet për vetëm 50 ditë, por pas fitores së 14 shkurtit pushtetin do ta mbajë së paku edhe 10 vjetët e ardhshme, mendon Agim Bahtiri, kryetari i Komunës së Mitrovicë së Jugut dhe bashkëpunëtori politik i Kurtit.

Për Bahtirin parashikimi për dominancën e Kurtit nuk është në nivel prognoze individuale, por një vrojtim i përgjithshëm.

“Të gjithë e kanë kuptuar”, thotë Bahtiri për Albanian Post.

“Albin Kurti do të jetë në pushtet mbi 10 vite”, shprehet ai.

Bahtiri e ka bindje po ashtu se jetëgjatësia mbidekadshe në pushtet e Kurtit, do t’i shkojë në favor qytetit që ai e udhëheqë.

“Pres investime të mëdha nga Qeveria Kurti pasi qeveria e kaluar edhe ato projekte që kanë qenë m’i ka ndaluar”, deklaron Bahtiri duke shprehur revoltën në raport me qeveritë e deritanishme.

Pas fitores së Vetëvendosjes, Bahtiri ka siguri se do jetë ndryshe.

“Presim ditë më të mira për Mitrovicën”, thotë kryetari i qytetit që mbeti i ndarë që nga lufta e fundit.

“Kurti si kryeministër t’i kthejë investimet në Mitrovicë, pasi ky qytet është në gjendje të rëndë”.

Prioritet për “Qeverinë Kurti 2”, sipas Bahtirit, do të jetë edhe “ringjallja” e minierës së Trepçës.

“Pres që të ketë investime edhe në Trepçë. Mendoj që Kurti do ta ketë në prioritet fuqizimin e Trepçës”.

Mirëpo, përveç përkrahjes për qeverinë, ndihmë me prezencën e tij nuk do t’i jep Kurtit.

Madje, duke folur për Albanian Post, tregon se ofertën për të qenë pjesë e qeverisë së re e ka pasur, por e ka refuzuar.

“Nuk e lë Mitrovicën”, thotë Bahtiri që aktualisht vazhdon mandatin e dytë të tij si kryetar i komunës.

“Oferta kam pasur edhe më herët, por unë jam i përqendruar për punë të mira në Mitrovicë”.

Një nga këto punë të mira është edhe lirimi për qarkullim të veturave në urën mbi Ibër – lumi që ndan qytetin etnikisht, veç tjerash.

Bahtiri është optimist. Thotë se “shpejt do të lirohet edhe për qarkullimin e automjeteve”.

“Është e panevojshme që mos të jetë e lirë, pasi qe sa vite nuk kemi asnjë problem ndëretnik”.

“Lirimi i urës” mund të jetë edhe motoja e fushatës së ardhshme për garën komunale në Mitrovicë. Zgjedhjet lokale mbahen këtë vit dhe Bahtiri i ka bërë të qarta ambiciet e tij për “hat trick” – do dhe një katër vjeçar në krye.

Në këtë intervistë për Albanian Post, Bahtiri flet edhe për një bashkëvendëse të tij – Vjosa Osmanin.

Partneren politike të Kurtit, Bahtiri e sheh si presidente të vendit.

Përkundër se duhen së paku 61 veta të votojnë pro Osmanit dhe në momentin e votimit të jenë minimalisht 80 deputetë që kanë marrë pjesë në procesin zgjedhës, Bahtiri nuk sheh arsye për shqetësim.

“Unë mendoj që votat për Vjosa Osmanin do të bëhen pa asnjë problem”, përfundoi Bahtiri.

Agim Bahtiri në politikën kosovare kishte ardhur si anëtar i Aleancës Kosova e Re, partisë së themeluar nga Behgjet Pacolli.

Përmes AKR-së edhe fitoi mandatin e kryetarit të komunës. Ai ishte prezantuar atëkohë si një biznesmen i suksesshëm në perëndim, që ka vendosur ta lë anash fitimin e parave për vete dhe ta zhvillojë qytetin prej nga vjen.

Fitoi dy herë garën zgjedhore duke mposhtur kandidatët e Partisë Demokratike të Kosovës. Të dyja herat Bahtiri ishte konsideruar si i pagjasë për të fituar. Me kohën Bahtiri u distancua nga AKR-ja dhe u afrua me Vetëvendosjen, me të cilët edhe bashkëqeverisë në Mitrovicë.

Albanianpost.com

Më Shumë

Gjykata Themelore në Prizren cakton masë arresti shtëpiak ndaj një të mituri për vepër penale

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e arrestit shtëpiak ndaj të miturit L.K, për shkak të dyshimit të bazuar se ka kryer vepër...

Këtë javë pritet të konfirmohet data e ardhjes së vaksinave anti-COVID në Kosovë

Plani i vaksinimit të qytetarëve të Republikës së Kosovës me vaksinën anti-COVID tashmë është miratuar. Ministria e Shëndetësisë (MSh) në një përgjigje për Telegrafin ka...

Vuçiq: Situata për ne është e pashpresë, por ta shohim se sa lehtë do ta ketë Albin Kurti

“Serbia e di se cilat janë interesat e saj kombëtare dhe shtetërore dhe do të vazhdojë të luftojë për njerëzit e saj dhe të...

Mbi 50 mijë punëtorë humbën vendin e punës, 10 mijë operatorë falimentuan në tërë Kosovën

Si pasojë e pandemisë 50 mijë qytetarë të Kosovës kanë humbur vendin e punës, ka thënë në një intervistë për Ekonomia Online, kryetari i...

575 gjoba brenda ditës për shkelësit e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës ka shqiptuar 575 gjoba për qytetarë që nuk kanë respektuar Ligjin antiCovid-19. Po ashtu për shkelje të...

“15-vjeçaren e puthi dhe e zhveshi”, rrëfimi për pacienten dhe mjekun që po kërkohet nga policia

Mjeku nga Malisheva, Ramadan Sopaj, po kërkohet nga Policia e Kosovës për dërgim në vuajtje të dënimit për veprat penale, keqpërdorim seksual i personave...

Kush janë më të votuarit e PDK-së?

Nga numërimi i 79,39 për qind të votave deri më tani, 19 kandidatë të PDK-së për deputetë morën numrin më të madh të votave. Klan...

Përfshihet nga zjarri podrumi i lokaleve tek tregu i gjelbër në Prizren

Raportohet se podrumi i lokaleve tek tregu i gjelbër në Prizren, në rrethana të pa njohur është përfshirë nga zjarr, njofton Policia e Kosovës,...

Arrestohen dy femra në Prizren

Dy femra janë arrestuar në Prizren. Ato dyshohen për ushtrim të prostitucionit. Sipas policisë njëra është shtetase kosovare, kurse tjetra shtetase e Shqipërisë. “ Pas një pune...

Letrat e fshehura zbulojnë: Hitleri ishte i ndikuar fuqishëm nga i ati

Letrat e babait të Adolf Hitlerit, që u zbuluan në një papafingo austriake, hedhin një dritë të re mbi psikologjinë e diktatorit, argumenton një...

E mitura largohet nga shtëpia në Suharekë, ikën me një person tjetër

Ditë më parë është raportuar se një e mitur është larguar nga shtëpia e saj dhe pas disa informatave nga familjarët dyshohet se ajo...

Gjendet i pajetë mësimdhënësi nga Rahoveci

Është gjetur i pajetë mësimdhënësi nga Rahoveci, Naim Gashi. Lajmin e ka bërë me dije kryetari i kësaj komune, Smajl Latifi. “Sapo jam njoftuar nga...

88 vjet pa atdhetarin dhe publicistin Hilë Mosi

88 vjet më parë ndërroi jetë në Tiranë Hilë Mosi (1885-1933), një ndër personalitetet e letrave e kulturës shqipe, gazetar, shkrimtar, përkthyes, anëtar i...

Televizioni italian kronikë Muzeut Etnik Arbëresh

“Rai Calabria” i ka kushtuar vëmendje të veçantë, komunës së shqiptarëve të hershëm të Kalabrisë. Në një kronikë të zgjeruar informative, komunës arbëreshe Civita dhe Muzeut Etnik...

Championsi vazhdon sonte më dy sfida të ‘nxehta’

Champions League vazhdon sonte me dy super përballje në kuadër të fazës së eliminimit. Skuadra italiane, Atalanta do t’i bej ‘konak’ gjigantit spanjoll, Real Madridit,...

Taksirati me pragun, Zafir Berisha lajmërohet me një citat të profetit Muhamed

Nisma Socialdemokrate në krye me Fatmir Limajn nuk ka arritur që t’i sigurojë votat e mjaftueshme për të kaluar pragun zgjedhor në mënyrë që...

Lajmet e Fundit