11.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Kurti e rikthen në qeveri ish-ministrin Mehaj

Armend Mehaj është rikthyer sërish në qeveri.

Ish-ministri i Mbrojtjes është emëruar këshilltar i jashtëm i kryeministrit Albin Kurti rreth gjashtë muaj pasi dha dorëheqje nga pozita e shefit të dikasterit të mbrojtjes në ekzekutiv.

Mehaj është angazhuar si këshilltar i jashtëm në Qeverinë Kurti, në kuadër të Grupit Ballkanik në kuadër të kornizës “Zhvillimi i paqes & shtet-ndërtimit dhe avancimi i agjendës Evropiane”. Projekti implementohet me mbështetjen e Qeverisë së Norvegjisë.

Drejtori i Grupit Ballkanik për Politika në Prishtinë, Naim Rashiti, e ka konfirmuar sot se Mehaj është i angazhuar në këtë projekt si këshilltar i jashtëm i kryeministrit Kurti.

“Po, këshilltar i jashtëm”, ka thënë Rashiti për Telegrafin.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Disa ditë më parë ish-ministri Mehaj ka pranuar “Medaljen për Shërbim të Shquar”, nga ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci.

Mehaj e kishte bërë të ditur këtë përmes një postimi në rrjetin social në Facebook.

“Jashtëzakonisht i nderuar që në përvjetorin e ditëve më të lavdishme të historisë kombëtare ‘Epopesë së UÇK-së’, të pranoj ‘Medaljen për Shërbim të Shquar’ nga ministri i Mbrojtjes Maqedonci. Në shenjë mirënjohje për kontributin e jashtëzakonshëm për forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës si dhe fuqizimin e Ushtrisë së shtetit tonë”, ka shkruar Mehaj.

Armend Mehaj kishte ardhur nga Norvegjia për t’u bërë pjesë e Qeverisë së Kosovës, të udhëhequr nga Albin Kurti, e cila u votua në mars të vitit 2021.

Ai, dha dorëheqje më 8 gusht të vitit të kaluar për arsye familjare.

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Më Shumë

Divorci Besi-Xhensila? Habit avokati: Ata po ndahen për pasuritë e Ilir Metës, kanë vila e prona miliona euro

Avokat Idajet Beqiri teksa ka komentuar ndryshimin e stilit të jetesës së kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka theksuar se edhe aktori...

Mbi 50 për qind të shqiptarëve të Shqipërisë nuk e kanë vizituar asnjëherë Kosovën

Në Barometrin e Euronews Albania, ku u bënë bashkë për herë të parë në një studim të përbashkët qytetarë në Shqipëri dhe në Kosovë,...

Lajmet e Fundit