25.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Shtator, 2023

Kurti: Kemi investuar në vlerë prej 700 milionë eurove në energji

Kryeministri i vendit, Albin Kurti po merr pjesë në prezantimin e programit për Mbrojtjen e Konsumatorëve të Cenueshëm të Energjisë Elektrike.

Gjatë fjalimit të tij, Kurti tha se në vlerë prej 700 milionë eurove kanë investuar në energji.

“Reformën e energjisë e kemi filluar me rritjen dhe mbrojtjen e konsumatorëve. Në vlerën prej 700 milionë eurove kemi investuar në energji. Kemi nisur si projekt për krijimin e 100 megavateve”, deklaroi Kurti.

Tutje shefi i ekzekutivit bëri thirrje për bashkësi sociale për kursimin e energjisë.

“Bëjmë thirrje për bashkësi sociale për kursimin e energjisë dhe subvencionimi i qytetarëve për ruajtje të energjisë. Programi për rastet sociale, të moshuar dhe familje. Jemi qeveri dhe s’do të harrojmë që jemi e qytetarëve”, tha ai.

Sot ditë zie shtetërore në nderim të policit të vrarë, Afrim Bunjaku

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në mbështetje të Kushtetutës së Kosovës, ka marrë vendim që dita e hënë, 25 shtator 2023, të shpallet ditë...

Suhareka publikon projektin për stadium, kërkon ndihmën nga MKRS-ja

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka publikuar të enjten projektin e kësaj komune për stadiumin e qytetit. Sipas tij, gjithçka është e gatshme...

Lajmet e Fundit