36.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Kurti: Kosova tash është shtet në rrënim

Albin Kurti ne prizrenKryetari i Lëvizjes Vetëvendosje! Albin Kurti, tha në Prizren se ratifikimi i  marrëveshjes Thaçi-Daçiç, ka ndryshuar për së keqi shteti i Kosovës. “Para një jave ishte tjetër Kosovë, tash është tjetër Kosovë”, tha Kurti.

Sipas tij, kjo marrëveshje e ratifikuar e ka bërë Serbinë hisedare në shtetin e Kosovës.”Kosova tash është shtet në rrënim. Asociacioni i komunave është më i fuqishëm se Kuvendi e Qeveria, karshi Presidentes e Kryeministrit. Ai vetë zgjerohet, dhe me vetëdëshirë shpërbëhet. Tash, në vend se veriu t’i bashkohet Kosovës e komunave tjera në Kosovë, Graçanica po i bashkohet veriut. Ne u përpoqëm me gjitha forcat ta ndalim ratifikimin e kësaj marrëveshjeje, por deputetët me ndihmën e forcave të sigurisë, e ratifikuan atë. Gjendja ndryshon nëse ne punojmë dhe angazhohemi për të mirën tonë”, tha Kurti në një tubim të organizuar në lgajen “Ortokoll” në Prizren.

Kurti ka folur edhe për alternativën qeverisëse të Lëvizjes Vetëvendosje! Ai tha se Vetëvendosje! ka tri shtylla kryesore: shtetin e së drejtës, shtetin zhvillimor dhe shtetin social. “Kosova nuk është e varfër për shkak të të varfërve që i ka, por për shkak të të pasurve që i ka. Varfëria e masave, nuk është turpi i masave, porturpi i elitave”, tha ai.

Sipas tij, zhvillimi i vërtetë vjen prej prodhimit dhe fabrikave.“Ne kemi nevojë që ta zëvendësojmë importin me prodhim vendor, si dhe ta rrisim eksportin, për shkak të deficitit të thellë tregtar që kemi”, tha Kurti.

Kryetari i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje ! në Prizren, Arbër Rexhaj, në këtë tubim ka folur për organizimin e Lëvizjes në Prizren. Rexhaj përmendi disa nga aktivitetet që i ka organizuar kjo Qendër, duke denoncuar parregullsitë e shumta që janë bërë nga pushtetarët e Prizrenit. “Si Lëvizjes Vetëvendosje ! në Prizren, veprojmë në dy sfera, përmes aksioneve, protestave e demonstrative si dhe përmes rrugës institucionale. Përmes këtyre dy sferave ne kemi denoncuar shumë parregullsi të qeverisjes komunale. Me aktivitete të ndryshme kemi arritur që ta bëjmë një lëvizje të fuqishme siç është sot. Kemi denoncuar e kemi ngritur kallëzime penale, të cilat rrezikojnë të bien poshtë tash, me këtë Ligjin e Amnistisë”, tha Rexhaj.

Ai premtoi për zgjedhjet e ardhshme lokale VV-ja do të përgatit alternativën bashkë me qytetarët e komunës, në mënyrë që të jetë sa më e prekshme dhe sa më e realizushme. /PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

1672 gjoba të shqiptuara për një javë në rajonin e Prizrenit

1672 gjoba i ka shqiptuar Policia e Kosovës brenda një javë në katër komuna të rajonit të Prizrenit, në kuadër të komunikacionit rrugor. “Po ashtu...

Moti me diell, temperatura deri në 38 gradë celsius

Në vendion tonë sot do të jetë mot kryesisht me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vlerat e temperaturave minimale do të lëvizin ndërmjet 14-18 gradë...

Lajmet e Fundit