31.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

Kurti: Në dialog duhej qasje e re, ku në qendër ishte njohja reciproke

Kryeministri Kurti në fillim të fjalimit të tij tha se çdo herë me kërkesën e deputetëve të Kuvendit ka raportuar lidhur me takime që ka pasur me përfaqësuesit e nivelit të lartë BE-së, në Bruksel për rezultatet e tij.

“Dialogu për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë është një proces i cili ka nisur në mars të viti 2011. Një dekadë e dialogut solli marrëveshje të titulluar si: Marrëveshje e konkluzione. Por ajo që do të veçohej ishte marrëveshja e 19 prillit të vitit 2013 për Asociacionin e Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe, e cila, me gjithë kundërshtimin e LVV-së e jo vetëm, e pati kaluar ky kuvend me 2/3 në detyrim ligjor ndaj partnerëve ndërkombëtarë”, deklaroi Kurti, derisa vuri në dukje marrëveshjen e vitit 2015 që iu shtua sikundër tha ai, kompetencat e Asociacionit, të cilat Gjykata Kushtetuese i gjeti shkelje në 23 nene.

Ai më tej theksoi se marrëveshjet tjera janë bërë nën supozimin për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës e Serbisë, si dhe por integrimin e veriut të Kosovës.

Kurti më tej foli për procesin e dialogut që nga koha kur ai ka qeverisur me vendin.

“Nga marsi i vitit 2021, kur kemi marrë qeverinë, kemi thënë se na duhet një qasje e re në dialog, një qasje parimore si palë të barabarta, ku në qendër është njohja reciproke.

Kurti: Marrëveshja ka njohjen ’de facto’, është trashëgim nga dialogu i kaluar

(E plotësuar) Kryeministri Kurti, në seancën e Kuvendit, më tej foli për procesin e dialogut që nga koha kur ai ka qeverisur me vendin.

“Nga marsi i vitit 2021, kur kemi marrë qeverinë, kemi thënë se na duhet një qasje e re në dialog, një qasje parimore si palë të barabarta, ku në qendër është njohja reciproke.

Kurti mes tjerash vuri në pah fokusin e qeverisjes së tij e cila ishte zhvillimi ekonomik dhe sundimi i ligjit.

Sipas tij, suksesi demokrati e zhvillimi ekonomik i kontribuon edhe integrimit të veriut të vendit, teksa shtoi se kriminelët e të gjitha etnive i lufton sundimi i ligjit të drejtë.

Kurti, megjithatë tha se sundimi i ligjit do të vazhdojë pavarësisht zhvillimit të dialogut, si veçori prej qeverive të kaluara si dhe rezultati i dialogut në këto dy vite.

Kryeministri Kurti më tej foli për marrëveshjen e arritur së fundmi në Bruksel e Ohër.

“Dy vite të qeverisjes sonë kanë sjellë një marrëveshje. Ajo është marrëveshja e arritur më 27 shkurt të këtij viti e cila ka edhe aneksin zbatues të Ohrit të 18 marsit”, deklaroi Kurti.

Kurti tha se kjo marrëveshje ka në brendi njohjen ‘de facto’ nga Serbia, derisa shtoi se neni 7 është i trashëguar nga dialogu i dekadës së kaluar.

Kryeministri Kurti më tej foli për marrëveshjen e arritur së fundmi në Bruksel e Ohër.

“Dy vite të qeverisjes sonë kanë sjellë një marrëveshje. Ajo është marrëveshja e arritur më 27 shkurt të këtij viti e cila ka edhe aneksin zbatues të Ohrit të 18 marsit”, deklaroi Kurti.

Kurti tha se kjo marrëveshje ka në brendi njohjen ‘de facto’ nga Serbia, derisa shtoi se neni 7 është i trashëguar nga dialogu i dekadës së kaluar, si dhe rezultati i dialogut në këto dy vite.

“Qëndrimi i qeverisë ka qenë zbatimi i plotë i marrëveshjes së arritur në Bruksel e në Ohër”, tha Kurti, teksa njoftoi për takimin e tij me pesë emisarët evropianë e amerikanë, mbajtur më 21 tetor të këtij viti, të cilët kishin ofruar një plan për ecjen përpara.

“Ky plan përfshinte propozim për një draft-statut të nenit 7 në lidhje me nenin 10 të marrëveshjes”, tha kryeministri Kurti, të cilin e vlerësoi si të hartuar me kujdes në frymën kushtetuese.

Kurti: Emisarët na e kanë propozuar një draft që nuk është Zajedenicë

(E plotësuar) Kryeministri Kurti tha me këtë rast se emisarët e kanë propozuar një draft.

“Ky dokument përfaqen unitetin trans-atlantik. Vet zyrtarë të lartë të shteteve sponzoruese kanë marrë pjesë në hartimin e tij. Ma kanë bërë shume të qartë se drafti është shkruar për të qenë në harmoni me bërë Kushtetutën, letrën e Frederica Mogherinit, qëndrimin Schole e Escobar dhe më thanë që është në përputhje me ligjet e Kosovës,por une iu kam dhanë garanci emisarëve qe nuk do ta publikoj atë”, tha Kurti.

“Por mund t’ju them se drafti ka qartësi për njohjen e Kosovës si shtet i pavarur, ku serbet do të jetojnë në përputhje me aspiratat multi-etnike të Kushtetuëe dhe pa qëllim tjetër dëmtues dhe minues për Republiën e Kosovës. Kjo na e bënë të qartë se nuk është Zajedenicë”, tha kryeministri kurti.

Më Shumë

Ndue Ukaj: Heshtja e Kadaresë

I Ishin orët e para të mëngjesit, ditë e hënë, fillimi i një jave të re, fillim i korrikut, muaji i të korrave, kur, në...

Rreth 60 aksidente trafiku për 24 orë

Brenda 24 orëve në Kosovë u shënuan 59 aksidente trafiku. Kështu bën me dije raporti i policisë. Po ashtu u regjistruan 24 aksidente me të lënduar...

Lajmet e Fundit